Her şeyin dijitalleştiği günümüzde vinil diskler nasıl üretiliyor?

Teknoloji sitesi CNET bizleri vinil diyarında güzel bir yolculuğa çıkarıyor. Vinil diskler, icat edildiklerinden 70 yıl sonra bile mü...Teknoloji sitesi CNET bizleri vinil diyarında güzel bir yolculuğa çıkarıyor. Vinil diskler, icat edildiklerinden 70 yıl sonra bile müzikte kaliteli ses arayanların tercihi konumunda.Pek çok müziksevere göre, vinil plaklar dijital CD’lerin ses kalitesinden daha sıcak ve daha kaliteli bir ses deneyimi sunmakta. Belki de bu yüzdendir ki, günümüzde vinil disklere olan talep tekrar artmaya başladı. Müziğin dijitalleştiği günümüzde, vinil diskler nasıl üretiliyor? Üretim şekli yaklaşık 50 yıldır değişmediği gibi, kullanılan makinelerin çoğu da o günlerden kalma.


Teknoloji sitesi CNET ABD’nin Nashville kentindeki United Record Pressing fabrikasına giderek, 2016’da bu disklerin nasıl üretildiğini yerinde gördü.

Her ne kadar vinil diskler fiziksel bir kaydedici olsa da, bazen ses analojik ya da dijital olarak kaydediliyor. Bu fotoğrafta, Mother Hips rock grubundan Tim Bluhm albümünden bir şarkı kaydediyor.


Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, şarkı masteringe gönderilir. Fotoğrafta gördüğümüz Georgetown Masters’tan Andrew Mendelson gelen şarkı üzerinde çalışarak vinil diske yazılabilir hale getirir.Daha sonra, bir makine boş bir vinil disk üzerine kanallar açar. Bu kanallar diskin üzerine kaydedilmiş müziğin kodunu oluşturur. Bir platin diski okuduğu zaman üzerindeki okuyucu yukarı ve aşağı hareket eder. Bu hareketler elektriksel sinyallere dönüştürülerek bir amplifikatör yardımıyla hoparlörden müzik olarak dışarıya çıkar.


Teknisyenler vinil diskte kanallar açan makineyi kontrol ediyor. Kayıt işlemi tamamladıktan sonra, bu disk ticari disklerin üretilmesi için referans yani master disk olarak kullanılır.Fotoğraftaki adam diskin üzerine bazı kodlar kazıyor. Bu kodlar bir çeşit seri numarası olarak değerlendiriliyor.
 

Master diskin kopyaları yapılmadan önce, diskin üzerine gümüş serpiştirilerek, diske nikel banyosu yapılır.Nikel diske tutunur. Bu yöntem galvanoplasti olarak da adlandırılır.


Galvanoplasti kalıp olarak kullanılacak metalik bir diskin üretilmesini sağlar.


Metal disk ikiye ayrılır. Parçalardan biri master diskin bire bir kopyasıyken diğeri master diskin tam zıttıdır. Bu zıt olan parça, disklerin üretiminde kullanılacak. Fakat öncesinde mikroskopla çok iyi incelenerek, gerekirse rötuşlar yapılarak, mümkün olan hatalar giderilir.


 Diskleri üremeden önce ham maddeye ihtiyacımız var. vinil taneleri ısıtılarak hokey topları gibi kalın disklere dönüştürülür. 


Daha önce galvanoplastiyle elde edilen metal disk baskı makinesine yüklenir. Bir önceki fotoğrafta elde edilen vinil diskleri metal diskin üzerine yerleştirilir.


Baskı makinesi, boş diske baskı yaparak onu ve metal diski sıkıştırır. Bu işlemde, metal disk üzerindeki kanalların tam zıttı boş vinil diske kaydedilir (metal disk master diskin tam tersi kanallara sahip olduğu için, baskı sonucu üretilen disk master disk ile tamamen aynı olur)


Bu işlem bu şekilde tekrarlanarak vinil diskler elde edilir. Doğal olarak, binlerce kopya üretilmeden önce disklerin iyi çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.


Tüm bu etaplar tamamlandıktan sonra disk seri üretime hazır hale gelir. Fakat kontrolü elden bırakmayan personel, ses kalitesini etkiyecek bir sorun olmaması için her diski teker teker kontrol eder.


Vinil disklerin etiketleri yapıştırılarak poşetlerine konulur.


Ve diskler dağıtımcılara gönderilmeye hazır.

Siz müziğinizi nerede dinliyorsunuz?

Related

vinil disklerin üretimi 1423171244316580849

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item