Stresi yönetmeyi öğrenmek kanser riskini azaltıyor

Ünlü bilim dergisi Nature’da yayınlanan bir makale kronik stresin DNA’ya verdiği zararı gözler önüne seriyor.


Kronik stres sağlık üwerinde çok fazla olumsuz etkiye neden olabiliyor. Özellikle uzun vadeli stres DNA hasarlarına neden olarak kanser riskini arttırabiliyor. Dolayısıyla stresi azaltmak kanser riskini azaltabiliyor.Stres nedir? Niçin vardır?


Stres hayat için oldukça olan bir fenomendir. Duyu organları tarafından tespit edilen bir tehlike anında (duman, ateş, silah sesi, tehlikeli bir kişi, vb) insan beyni maximum alarm seviyesine çıkar ve kaç-savaş reaksiyonları olarak adlandırılan komplex reaksiyonları tetikler.

Böbrek üstü bezlerini aktive eden beyin adrenalıne (epinefrin) salınımını arttırarak nefes alma ve kalp atşını hızlandırarak kandaki oksijen oranını arttırır ve kişiyi tehlikeye karşı daha tetşkte tutar.

Bir başka deyişlem halk arasında yaşama iç güdüsü denilen şey bir stres reaksiyonundan başka bir şey değildir.Kronik stres sağlığımızı tehlikeye sokar


Stres genellikle kısa sürelidir. Çünkü stresin oldukça fazla negatif fizyolojik etkileri de vardır. Uzun sürüp kronik bir hal aldığındaysa vücutta düwensizliklere neden olur. Bunlar arasında mide ülseri, kardiyovasküler rahatsızlıklar, bağışıklık sisteminde zayıflama (buna bağlı olarak çabuk hastalanma), depresyon ve uyku bozuklukları gibi ciddi hastalıklar vardır. Uzmanlara göre, kronik stresin en büyük nedenleri arasında sigara ve aşırı alkol tüketimi gibi sağlıksız yaşam koşulları gelir. Bu iki faktör kanser ve kardiyovasküler hastalıklara da olan iki büyük nedendir.
Kronik stres DNA’ya zarar verir


Amerikalı bilim insanları uzun süren stresin kroşozomlarda anomalıye neden olduğunu ifade ediyor. Araştırmalara göre, uzun süreli yüksek adrenalin düzeyi (strese maruz kalan kişilerde olduğu gibi) DNA’nın yapısında hasara neden olur.

Adrenalin, DNA’nın yapısını korumakla görevli olan en önemli proteinlerden biri olan p53 proteinine zarar veren reaksiyonlara neden olarak DNA’nın savunma sistemine zarar verir. Üstelik, Adrenalin’in verdiği bu zarar spermatozoidlerde de gözlemlenebiliyor. Bu da kronik strese maruz kalan birinin, bunun negatif etkilerini çocullarına da ileterek anormalliklere neden olabiliyor.

Kronik stres sadece prganların düzenli çalışmasını engellemekle yetinmeyip, DNA hasarlarına, bir başka deyişle kanserlere de neden olabiliyor. Hatta bu hasarlar kalıtımsl olarak bir sonraki kuşağa da iletilebiliyor.

Her ne kadar klasik bir söylem olsa da hayatımızdaki stres faktörlerini azaltmak sağlığımız ve hayatımız için oldukça önemlidir.

Kaynak
Réactions : 

Related

SAĞLIK 5805882961649792866

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item