Kahve kanserojen midir?

Kahve içerisindeki akrilamid kanser riskini arttırıyor mu?
Akrilamid, Dünya Sağlık Örgütü'nün bir parçası olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) tarafından "olası kanserojen" olarak tanımlanan maddeler arasında yer alıyor. Özellikle sigara dumanı ve ızgaralı gıdalardaki (tost, patates cipsi, kahvaltılık tahıllar, kahve çekirdekleri, vb) akrilamid metabolizmamız tarafından glisidamide dönüştürülür. Bu da DNA'da hasara ve mutasyona neden olur.

Bu nedenle, Kaliforniya’da bulunan “Zehirler üzerine Eğitim ve Araştırma Konseyi” adlı dernek, Starbucks gibi kahve satan, ancak müşterilerini kahvenin risklerine dair uyarmayan kurumlara karşı dava açıyor.
Tezgâhın önündeki afişler

Dernek, bundan sonra, kahve satan kurumları, müşterilerini akrilamid ve bunun risklerine dair bilgilendirmeleri yönünde baskı yapmaya çalışıyor. Eğer mahkeme de bu yönde karar verirse, bundan sonra kahve dükkânlarının tezgâhlarında, ya da duvarında kahvenin sağlık üzerindeki risklerine dair açık bir not bulundurulması gerekecek.

Eğer yargıç kabul ederse, işaretler mağaza tezgâhında veya duvarlarda açıkça belirtilmelidir.

Kahve satan şirketler ise kahvedeki akrilamid düzeyinin az olduğunu ve kahvenin yararlarının zararlarından daha fazla olduğunu iddia ediyor.

Bizler, her şeye rağmen, kahve tüketimini sınırlı tutmanızı tavsiye ediyoruz.
Réactions : 

Related

Starbucks 6853982090467878207

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item