Kanatlı dinozor Anchiornis neye benziyordu?

Kanatlı dinozor Anchiornis neye benziyordu?

Lazer kullanan araştırmacılar kanatlı dinozor Anchiornis’in fosiline bir ziyarette bulundu. Hayvanın ayak ve kanat kemikleriyle, yumuşak dokuları incelendi.

Sonuç: bu hayvan düşünülenden çok daha fazla kuşlara benziyordu. Araştırmacıların sunduğu dinozor resmi şimdiye kadarki en gerçekçi dinozor resmi olarak değerlendiriliyor.
160 milyon yıl önce Jürassik dönemde yaşayan 30 cm boyundaki küçük dinozor 2 ayağı üzerinde koşuyordu ve vücudu da siyah ve beyaz tüylerle kaplıydı. 2009 yılında Çin’de keşfedilen Anchiornis, Paleontologlarca şimdiye kadar keşfedilen en yaşlı kanatlı dinozor fosili olarak değerlendiriliyor. Ancak, Anchiornis’in uçup uçamadığı sorusuna henüz net bir yanıt bulunabilmiş değil. 

Hong Kong Üniversitesi’nden Michael Pittman ve ekibi bulunan 200 Anchiornis fosilinden dokuzu üzerinde floresan lazer tekniğiyle araştırmalar yürüttü. Araştırmalarda kemik ve yumuşak dokular incelenirken bulgular günümüzdeki kuşlarla karşılaştırıldı.

Sonuç: bu hayvan düşünülenden çok daha fazla kuşlara benziyordu.
Anchiornis’in kanatları kuş kanatlarıydı

Lazerle yapılan analizde küçük bir patagiumun varlığı dikkat çekti. Patagium, günümüz kuşlarında vücut ile kanadın ilk eklemi arasında kalan bölgeye verilen addır. Yarasalar ve kaybolan uçan sürüngenlerde de patagium var/vardı. Bulunan bir başka benzerlik de bacaktaydı. Dinozorun tibia bölgesi günümüzdeki tavuklarla benzerlik gösteriyor.

Her ne kadar bu çalışma Anchiornis’in uçup uçamadığını ya da süzülüp süzülemediğini kanıtlayamasa da kuşların geçmişinin en az 160 yıl geriye gittiğini kanıtlıyor. Çalışmanın sunduğu bir başka avantaj da kullanılan floresan lazer tekniğinin çok eski fosillerde ne kadar detaylı ve başarılı sonuç verebildiği.


Réactions : 

Related

uçan dinozor 8288009305752487607

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item