DNA işlemcili süper bilgisayarlar yolda

DNA işlemcili süper bilgisayarlar yolda.

DNA’nın yeteneklerinden faydalanmak isteyen Britanyalı bilim insanları süper bilgisayarlar yaratmak için kolları sıvadı. Amaçları da standart bilgisayarlardan birer süper bilgisayar yaratmak.
Bir labirente giren bir bilgisayar düşünün. Yolun ikiye bölündüğü esnada bilgisayarın rastgele iki yoldan birini seçmesi gerekiyor. En kötü ihtimal olarak da geri dönerek diğer yola girmesi gerekecek. Bu da doğru yolun bulunması için zaman kaybına neden olabiliyor. Bu soruna çözüm İngiltere’deki Manchester Üniversitesi bilim insanlarından geldi. Araştırmacılar, labirentteki bilgisayarın yol ayrımında tıpkı DNA gibi kendisini kopyalamasına olanak sağlayarak, bilgisayarın her 2 yola da aynı anda girmesine olanak tanıyor. Bu da zaman kaybının önüne geçiyor.

Britanyalı süper bilgisayarlar yeteneklerini DNA bazlı işlemcilerine borçlu. Bu da klasik silisyum temelli işlemcileri olan bilgisayarlara göre (ki buna kuantum bilgisayarlar da dahil) oldukça büyük bir avantaj sunuyor. Her ne kadar kuantum bilgisayarlar da aynı anda 2 yola girebilme kapasitesine sahip de olsa, bunu ancak, bazı simetri koşullarının sağlandığı özel durumlarda gerçekleştirebiliyorlar.Biyonik süper bilgisayarlara doğru

Manchester Üniversitesindeki bilim insanları, DNA moleküllerinin küçük boyutlarının şimdiki süper bilgisayarlardan daha güçlü masaüstü bilgisayarlar üretmeye olanak tanıyacağını ifade ediyor. Hatta bunu yaparken de oldukça ekonom olmaları da bilim insanlarının öne sürdüğü bir başka argüman.

İlk DNA işlemcileri 1994 yılında Güney Kaliforniya Üniversitesi’ndeki Leonard Adleman Laboratuvarı tarafından kullanılmıştı. Her ne kadar 1994 yılından günümüze kadar büyük yol kattedildiyse de seri üretime geçmek için birkaç yıl daha beklemek gerekecek.Réactions : 

Related

TEKNOLOJİ 1726197921605763313

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item