Mesane kanseri hastalarına iyi haber

Mesane kanseri hastalarına iyi haber

Fransa’nın Toulouse kentindeki Üniversite Hastanesi araştırmacıları kök hücreler yardımıyla mesaneyi üretti. Bu araştırma modelinin özellikle kanser tedavisi gören hastalara uygulanması bekleniyor.

Araştırmacılar, laboratuvar ortamında, hastalardan aldıkları kök hücrelerden yola çıkarak mesanenin 3 katlı dokusunu tekrar üretmeyi başardıToulouse Üniversite hastanesi araştırmacıları kök hücreler yardımıyla ilk mikro organ (organoid) mesanenin yeniden yapılandırılmasının başarıldığını iddia etti. Araştırmacılar, bu yöntemin zamanla tüm hastalara, başta kanser hastaları olmak üzere, uygulanmasını umut ettiklerini ifade ediyor. Daha önce de dünyada; kolon, prostat, akciğer, göğüs ve pankreas gibi organ ve organoidler üretilmişti. Ancak, mesane üretimi ilk kez başarıldı.

Kemoterapi tüm hastalarda etkili değil

Ranguil hastanesi ve Inserm araştırmacıları laboratuvar ortamında, bizzat hastalardan elde edilen kök hücrelerden yola çıkarak, mesanenin 3 hücre katını üretmeyi başardı. Xavier Gamé (Ranguil hastanesi, üroloji, androloji ve böbrek nakli bölümü üyesi) bu üretimin hücrelerin kendi aralarındaki etkileşimi anlamaya yardımcı olabileceğini ifade ediyor. Gamé bir sonraki aşamanın, hastadan hücre alarak, mesane üretilmesi ve bu mesanenin kanser ilaçlarıyla tedavi edilerek, hastaya en uygun ilacın belirlenmesi olduğunu ifade ediyor. Bir başka deyişle kişiye has tedavi yöntemi.

İşin aslına bakılacak olursa. Mesane kanserinden muzdarip kişiler aynı kemoterapi tedavi yöntemine maruz kalıyor. Fakat, bu hastaların sadece bir bölümü tedaviye olumlu yanıt veriyor. Xavier Gamé, bu çalışmanın ileriki aylarda bilimsel bir dergide yayınlanacağının da altını çizdi.Kaynak
Réactions : 

Related

yapay organ 7331252831648431303

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item