Beyin kanseri tedavisinde ilk başarılı immünoterapi

İmmünoterapi sayesinde metastaza uğramış glioblastoma (beyin kanseri) hastası bir hasta teşhis konulduktan bir yıl sonra bile hâlâ hayatta olmayı sürdürüyor. İmmünoterapi tekniğinin ciddi tümörlere karşı etkililiği de bu sayede kanıtlanmış oldu.

IRM imajı konuşma sırasında aktive olan bölge sarı olarak gösterilmiştir. Hemen altındaysa tümöral bölge yer almaktadır.

Her ne kadar bu tedavi yöntemi hâlâ gelişim aşamasında olsa da ulaşılan bu sonuç hiç beklenmeyen bir sonuç oldu. İmmünoterapi (hastanın bağışıklık sistemine kendi kanser hücrelerini yok etmesi öğretilir) yöntemi sayesinde beyin kanseri bir hasta, kendisine teşhisin konulmasından bir yıl sonra hâlâ hayatta olmayı sürdürüyor. Çalışma ABD’deki Beckman Araştırma Enstitüsü tarafından yapıldı ve New England Journal of Medicine bilimsel dergisinde de yayınlandı.

Tedavi yöntemi akyuvarlara kanser hücreleriyle savaşmayı öğretmekten geçiyor. Bu yöntemine daha önce kan kanseri (lösemi) gibi kanserlerde başvurulmuştu, ancak glioblastoma gibi tedavisi daha zor olan kanser tiplerinde bu yöntemin etkililiği hâlâ merak konusuydu. ABD’de 50 yaşlarındaki bir hastaya uygulanan tedavi yönteminin olumlu sonuçlar vermesi bu merakı gidermiş oldu. Üstelik metastaza uğramış glioblastoma hastası bu adama ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri de uygulanmıştı. Fakat, bu 3 yöntem de yayılması oldukça hızlı olan ve yayılmaya devam eden glioblastomayı geriletemedi. Bundan birkaç önce hayati tehlikesi olan hasta için Beckman Araştırma Enstitüsü’nde görevli olan Dr. Benham Badie önderliğindeki ekip İmmünoterapi yöntemine başvurdu.
4 ayın sonunda tümörde küçülme gözlendi

Bu terapi yönteminde bağışıklık sisteminin bir parçası olan T lenfositlerine kanser hücrelerini yok etmeleri öğretilir (bu mekanizma aşağıdaki videoda gösterilmektedir). Prosedürde ilkin hastanın toplardamarlardan T lenfositleri toplanır (CAR-T stratejisi). Bu hücreler daha sonra genetik olarak yeniden kanser hücrelerini öldürecek şekilde programlanır ve direk olarak beyindeki kanserli bölgeye enjekte edilir. Bu işlemden 4 ay sonra hastanın kanserinde bir gerileme tespit edildi. Aynı bölgeye pek çok kez enjeksiyon yapıldı ve 1 yılın sonunda hasta hâlâ hayatta.

Bu testten cesaret alan bilim insanları yakın zamanda 8 hasta daha üzerinde de aynı tedaviyi uygulamayı amaçlıyor.Réactions : 

Related

T lenfositleri 1478373801854223542

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item