Çevre için Fransa’dan önemli bir adım


Çevre için Fransa’dan önemli bir adım

2020’de tek kullanımlık plastik eşyaların kullanımı yasaklanıyor.

Plastik tabak, bardak ve çatal kaşıkların sonu yaklaşıyor.


Piknik ve partilerin vazgeçilmezleri haline gelen plastik bardak ve tabaklar yakında en az % 50 oranında organik maddelerden oluşmak zorunda olacak. Fransa’nın resmi gazetesinde de yayınlanan yasaya göre 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren plastik bardak, kaşık, tabak gibi plastik kullan-at ürünlerin satışı yasaklanacak.

Sadece tamamen veya kısmi (en az % 50 oranında) olarak organik malzemelerden yapılmış olan kullan-at malzemeleri satışına izin verilecek. 2020 yılında en az % 50 oranında olacak rganik madde oranı 2025 yılında da en az % 60 oranında olacak. Bir başka deyişle geçiş gelişimli olacak.
Fransa’da 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren tek kullanımlık plastik torbaların satışı yasaklanmıştı. Bu yeni yasa da bunun mantıklı bir devamı olarak değerlendiriliyor.

Plastiğin doğada yarattığı tahribat ve yarılanma süresi göz önüne alındığında ve her gün daha yüksek sesle bahsettiğimiz çevre kirliliği ve küresel ısınmayı düşündüğümüzde bu yasa için fena değil diyebiliriz.

Darısı diğer ülkelerin başına!
Réactions : 

Related

plastik 2811111481968867242

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item