Alüminyum sağlığa zararlı mı?

Alüminyum sağlığa zararlı mı?
Alüminyum yer kabuğunda n fazla bulunan 3. elementtir. Doğal olarak çevremizde bulunur: suda, yiyeceklerde ve kozmetikte. Ancak varlığı bazı bilim insanlarını korkutuyor. Alüminyumun bazı zihinsel hastalıklar ile bazı kanser risklerini arttırdığından şüphe ediliyor. 

Alüminyum tuzları ve deodorantlar ile göğüs kanseri ilişkisi

2016 yılında Stefano Mandriota ve André-Pascal Sappino adlı 2 araştırmacı alüminyum tuzlarının farelerde göğüs kanserine neden olduğunu ortaya koydu. International Journal of Cancer adlı dergide yayınlanan çalışmaya göre, farelerin göğüs hücreleri laboratuvar ortamında alüminyum tuzuna maruz bırakıldı. Bu hücreler daha sonra fareye enjekte edildiğine göğüs tümörleri ve metastaza neden oldukları ortaya çıktı.

Daha önce de 2012 yılında da yayınlanan bir çalışmaya göre in vitro ortamda yapılan deneylere göre alüminyum tuzlarının memeli hücrelerde değişimlere neden olduğu ortaya çıkmıştı. Bu çalışmalar alüminyum içeren deodorantların kullanımına dair daha dikkatli olunması gerektiğini bir kez daha gösteriyor.Çevresel alüminyum ve zihinsel hastalık ilişkisi

Pek çok ülkede yapılan epidemiyolojik çalışmalarda (bazıları hâlâ sürüyor) endrüstriyel atık suların işlenmesinde alüminyum tuzun kullanılmasının zihinsel riski arttırdığı ortaya çıktı. Ki bu risk insanların yaşı ilerledikçe veya sağlık açısından zayıfladıkça bu risk de büyüyor.

Kasım 2003’te Fransa’da 5 farklı grup üzerinde yapılan çalışmaya göre suda bulunan 100 ya da 110 µg/litre alüminyumun Alzheimer riskini 1,5-2,5 kat arttırdığı ortaya çıktı. Fakat bu çalışma basına sunulduğunda alüminyum-Alzheimer ilişkisinin gözlenmediği vurgulanmıştı. Oysa rapora bakan “daha dürüst bilim insanları” alüminyumun insanlarda ensefalopati, psikomotor bozukluklar ile doku ve kemik sorunlarına neden olduğu ortaya çıktı.

2004 yılında da toxikolog Henri Pezerat yiyeceklerdeki kirliliğe dair yaptığı açıklamada alüminyumun diğer moleküllerle yüzlerce farklı bileşik kurabileceğini açıklamıştı. Pezerat’a göre en az 4 farklı alüminyum bileşiğinin otopsilerde ortaya çıkan ölüm nedenlerine bağlı olduğunu ortaya çıkardı. Henri Pezerat Dünya Sağık Örgütü’nün (WHO ya da DSÖ) büyük oranda bazı grupların kontrolü altında olduğunu da savunuyor.
BUNUNLA DA İLGİLENEBİLİRSİNİZ: Şeker endüstrisinden sahte bilimsel makale

Réactions : 

Related

WHO 4715880834201451375

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item