Zika virüsüne karşı umutlar artıyor.


Zika virüsüne karşı umutlar artıyor. 

Virüse karşı 2 deneysel aşı geliştirildi.

Amerikan Ulusal Sağlık Enstüsü’nün (NIH) bir çalışmasına göre maymunaları Zika virüsüne karşı koruyan 2 deneysel aşı geliştirildi. Çalışma bilimsel dergi Science’ta yayınlandı. ABD’de bir deneysel aşı şu an insanlar üzerinde deneniyor. Ancak, günümüzde Zika’ya karşı herhangi bir aşı ya da anti viral ilaç satılmamaktadır.

Bilim insanları bu deneysel iki aşıyı geliştirme için genetik manipülasyon yoluna başvurdu. Bu şekilde Zika virüsünü taklit eden bir molekül ürettirilmeye çalışıldı. Aşılarda herhangi bulaşıcıbir madde bulunmuyor. Bilim insanları Rhesus makaklarını aşıladıktan sonra kendilerine Zika virüsü verdi.


BUNUNLA DA İLGİLENEBİLİRSİNİZ: Zika tehlikesi büyüyor
Çıkan sonuç göre, aşıların, özellikle 2 doz verildiğinde, maymunları virüsten çok iyi koruduğu kaydedildi. 2 aşıdan biri (VRC5288) şu an klinik testlerden geçiyor (yukarıda da belirtildiği gibi). Eğer sonuçlar istenildiği gibi olursa, araştırma enstitüsü klinik testleri bir üst aşamaya geçirerek, Brezilya gibi virüsün yaygın olduğu ülkelerde de kullanacak. Bunun da 2017’nin başlarına tekabül etmesi bekleniyor. Yakın bir zamanda 2. aşı (VRC5283) için de klinik testlerin başlatılması öngörülüyor.

Zika enfeksiyonu genellikle taşıyıcı vektörler olan Sarıhumma sivrisineklerinin (Aedes aegypti) sokmasıyla gerçekleşirken, virüs bazen de cinsel yolla bulaşabiliyor. Virüs bulaştıktan sonra, yaklaşı 1 hafta boyunca neredeyse hiçbir belirti göstermiyor. Ama eğer hamile bir kadın virüsü fetüsüne bulaştırırsa, bebekte geri dönüşümsüz sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bunların içinde en bilineni mikrosefalidir. Bebeğin kafatası ve beyni yeteri kadar gelişmez.

Brezilya Zika virüsünün en yaygın olduğu ülkelerin başında geliyor. Ülkede 1,5 milyondan fazla kayıtlı vaka bulunuyor.

Kaynak
Réactions : 

Related

Zika aşısı 5879494713669104957

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item