Zika tehlikesi büyüyor


“Dünyadaki nüfusun 3’te biri tehlike altında”


Britanya'da yayınlanan bir rapora göre dünya nüfusunun 3'te biri virüs tehdidi altında. Tıbbi araştırmalar dergisi The Lancet Infectous Diseases'de Cuma günü yayınlanan bir araştırmanın sonucuna göre Amerika ve Pasifik Asya'da yaşayan yaklaşık 2,6 milyar kişi salgın tehlikesi altında.

Bununla da ilgilenebilirsiniz: Zika virüsüne karşı aşı Kanada'dan


Araştırmanın başyazarı Dr. Kamran Khan bu rakamların, yerel bölgelrde yaşayan sinekler ve insanların seyahatlerine dayanarak çıkarttıklarını belirtti.

Rapora göre, en büyük tehlike 1,2 milyarla Hindistan'da. Zika virüsünün tehlikesi altında olan diğer ülkeler ve kişi sayısı şöyle: Çin'de 242 milyon, Edonezya'da 197 milyon, Nijerya'da 178 milyon, Pakistan'da 168 milyon, Bangladeş'teyse 163 milyon virüsün tehdidi altında. Bu ülkelerin dışında, Vietnam, Filipinler, Tayland, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Tanzanya'nın da risk taşıyan ülkeler arasında oldukları kaydedildi.

Halihazırda, sadece Brezilya'da 1,5 milyondan fazla kaydedilmiş zika vakası olduğu biliniyor. Yetişkin insanlarda, genellikle zararsız olan zika virüsü, özellikle hamile kadınlara bulaşması durumunda, bebeklerde gelişimsel bozukluklara yol açabiliyor.

Bebekler mikrosefali, yani küçük kafalılık sendromuyla doğuyor ve kafatasları yeteri kadar gelişemiyor.

Kaynak:


Réactions : 

Related

zika 5525714444756859510

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item