Zekâ ve beyin arasındaki gelişimsel ilişki

Avustralyalı bilim insanları, Güney Afrikalı meslektaşlarının da yardımı ile insan beyni üzerine şaşırtıcı bir keşif yaptı.


Adélaïde Üniversitesi'nin öncülük ettiği proje, insan aklının gelişiminin beynin büyüklüğüne bağlı olduğu teorisini geçersiz kıldı. Araştırma, beynin kan ile beslenmesinin daha önemli bir faktör olduğunu ortaya koydu.

Avustralya ve Güney Afrika arasındaki uluslararası işbirliği sonucu yapılan araştırmanın sonuçları özetle şöyle: İnsan beyni gelişerek daha büyük hale geldiği gibi, enerji açısından da daha külfetli hale geldi. Beyin, sanıldığının aksine daha fazla kana ihtiyaç duymaya başladı.

Araştırmacılar, beyne giden kan dolaşımının zaman içerisinde nasıl değiştiği üzerinde yoğunlaştı. Bu çerçevede, atardamarlara beyni sulama imkanı tanıyan, beynin alt kısmındaki iki çıkıntının büyüklüğü incelendi.

Bu sonuçlar, çağlar boyunca insan zekâsının gelişme sürecini izleme fırsatı sundu. Araştırmada ortaya çıkan sonuçlardan en önemlisi:  Beynin korkeksinin büyüklüğünün yanı sıra ne kadar iyi beslendiğinin de zekâ gelişiminde oldukça büyük bir öneme sahip olduğu...

Çalışmanın yürütücülerinden ve Adélaïde Üniversitesi'nden Profesör Roger Seymur çalışmalarına dair şunları kaydetti: "İnsan beyninin büyüklüğü, gelişim sırasında % 350 oranında büyüdü. Ama beyne doğru kan akışının da % 600 oranında arttığını tespit ettik. Bu inanılmaz" dedi.

Profesör Seymur, beynin bu kadar akıllı olabilmesi için kan yoluyla sunulan oksijen ve gıda ile sürekli beslenmesi gerektiğini kaydetti.

Diğer bir ifadeyle, beyin ne kadar metabolik olarak aktif olursa, o kadar kana (oksijen ve besin) ihtiyaç duyacak ve böylece beyni besleyen atardamarlar da daha geniş olacak.

Bir başka deyişle daha küçük olan beyinler için, aslında kan bakımından daha fakir olan beyinler de denilebilir.

Araştırma 31 Ağustos 2016'da Open Science bilimsel dergisinde yayınlandı.

Kaynak
Kaynak
Réactions : 

Related

zekâ 8254794527825777071

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item