Yunusların dili: Bizim gibi konuşuyorlar!

Yunusların dili: Bizim gibi konuşuyorlar!
Rus bir araştırmacı, yunuslar üzerinde yaptığı incelemede bu deniz memelilerinin çıkardığı seslerin kelimelere benzediğini ve cümleler kurduklarını farketti. Hatta yunuslardan biri durmadan diğeri söze başlamıyor.


Yana (dişi) ve Yasha (erkek) Karadağ’da yaşayan iki yunus. Bunlar büyük yunuslar (Tursiops truncates) türünden ve özellikle 1960’lı yıllarda Flipper dizisinde de olduğu gibi oldukça tanındı. Vyacheslav A. Ryabov yıllardır yunusların iletişimleri üzerinde çalışıyor ve St. Petersburg Polytechnical University Journal: Physics and Mathematics dergisinde son çalışmasının sonuçlarını yayınladı.

Bu çalışmanın ilk orijinal yanı çok yüksek ultrasonik frekansların da (200kHz’e kadar) ölçülmesi oldu. İnsan kulağının duyabileceğinin çok ötesinde ve bilim insanların genellikle çalıştığı frekansların da bir o kadar ötesinde (genellikle 20kHz dolayında).

Frekansları genişleten Vyacheslav A. Ryabov farklı ses tipleriyle karşılaştı. Yunusların duyabildiği sesler 6kHz ile 200 kHz arasındaki frekans aralığında yer aldı. Rus bilim insanı yunusların çıkarttığı seslerde, sesler aynı frekanslarda dahi olsalar, duyguları ve iletişimi dahi ayırdedebildiğini ifade ediyor. Çıkarılan sesler karmaşık paketler şeklinde tekrar toplanıyor ve daha sonra paket grupları oluşturuluyor. Ryabov birbiriyle uyumlu olmayan ve iletişime göre daha kısa aralıklarla ayrılmış olan (0,5-1 ms) sesler ölçtü.

Yana tarafından çıkarılan bir ses örneği. Bilim insanına göre bu ya bir kelime ya da hece.

Yunusların dillerinin insanlarınkine benzediğini biliyor muydunuz?

Araştırmacıya göre bu ses grupları bizdeki kelime ya da hecelere karşılık gelebilir. Her ses grubu da şiddeti, frekansı ve aradaki boşlukla farklılıklar gösterir. Paket grupları da bir şeyi anlatmaya yarayan cümlelere benzetiliyor. Bilim insanı bu sesleri analiz ettiğinde, dilin insan diline benzediğini farkediyor.

Daha da önemlisi bu sesler yiyecek ararken değil, iki yunusun karşılaşması sırasında, hatta her ikisi de hareketsiz olduğunda üretiliyor. Araştırmacılar Yana ve Yasha’nın seslerinin asla üst üste binmediğini de farkediyor. Yani biri konuşurken diğeri onun sözünü kesmeden kibarca dinliyor ve ardından da onu yanıtlıyor. Yunuslar konuşurken oldukça geniş bir ses frekans aralığı kullanıyor.

Eğer araştırmacının bu hipotezi doğruysa, bu da yunusların dilinin anlaşılmasını teknik olarak zorlaştırıyor. Oldukça gelişmiş bir hidrofonun çok geniş frekanslarda yunusları dinleyerek kayıtları en ince detaylarına kadar ve hızlıca analiz etmesi gerekecek. Bu da yıllardan beri yunusların iletişim kurduğunu düşünmemize rağmen dillerindeki hiçbir kelimeyi anlamamamızın temel nedeni olarak karşımıza çıkıyor.

BUNUNLA DA İLGİLENEBİLİRSİNİZ: Uzaylılarla hangi dilde anlaşacağız?
Réactions : 

Related

yunusları anlamak 435564002191437086

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item