Yumurta hücresi olmadan ilk doğum gerçekleşti

Bilim insanları ilk kez yumurta hücresi olmayan bir hücrenin içine sperm enjekte ederek fare doğurmayı başardı. Çalışma, tüp bebek alanında yeni bazı perspektifler açabilir.

 

Nature’da yayınlanan çalışmanın temel yürütücüsü Dr. Tonny Perry şunları ifade etti: “Şimdiye kadar sadece bir oositin (yumurta hücresi) bir spermi aktifleştirerek embriyon gelişimini tetikleyebileceğini düşünüyorduk. İlk kez embriyonların içine sperm enjekte ederek sonuca ulaşmayı başardık.” Kullanılan embriyon da özel ve farklı bir embriyon. Bir oositin kimyasal yöntemlerle içinde sperm olmadan uyarılmasıyla elde edilen embriyon hücre bölünmesi prosedürüne başladı. Partenot olarak adlandırılan bu hücrelere spermatozoit enjekte eden bilim insanları, deneylerin % 24’ünde canlı fare doğurmayı başardı.


Dr. Perry Londra’daki bir basın açıklamasında bu farelerin doğurgan yetişkin fareler haline geldiğini ve normal bir yaşam süresine sahip olduklarını kaydetti. Uzmanlara göre memelilerin üreme mekanizmalarını anlamayı kolaylaştırması beklenen bu çalışma tüp bebek yönteminde de yeni perspektifler sunabilir.

İngiltere’nin Bath Üniversitesi’nden ve Almanya’nın Regensburg Üniversitesi’nden araştırmacılara göre yakın bir zaman içinde hiç ovosit kullanmadan da bu aşamaları gerçekleştirilebilecek. Londra’daki Francis Crick Enstitüsü’nden biyolog Robin Lovell-Badge başarı için sadece deneysel tekniğin geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Lovell-Badge, “eminim ki bu çalışma embriyojenezin (anne karnındaki fetüs gelişimi) ilk aşamalarında hücrelerin yeniden programlanması için bize pek çok şey öğretebilir” ifadelerini kullandı.

Deneyde dikkat çeken sonuçlardan biri de, embriyonun oluşmasını tetikleyen spermatozoidin içinde yer alan paternel (babadan gelen) genomun bu işlemi daha geç bir safhada da yapabilme kapasitesi. Üstelik bunu sadece oositlerde de yapmaz.

Fransa Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi, CNRS’te çalışan sitolog Marie-Hélène Verlhac ileride bu partenot hücrelerle tüp bebek geliştirilmesinin de mümkün olabileceğinin altını çizdi. Bu da elde edilmeleri zor ve meşakatli olan oositlere olan bağımlılığı da ortadan kaldırır.

Dr. Perry, her ne kadar şimdilik partenot hücreler için bir oosit kullanmak zorunda olsalar da, gelecekte deri hücreleri gibi farklı hücre tipleri kullanılarak da partenot hücrelerin elde edilebileceğini ifade etti.

Britanya’daki Care Fertility kliniğinin genel müdürü Simon Fishel, çalışmanın önemine vurgu yaptıktan sonra farelerin insan olmadıklarını, bu tür bir çalışmanın DNA üzerindeki etki ve risklerini gözlemek için uzun yıllar boyu çalışmalar yürütmeleri gerektiğinin altını çizdi. Fishel bu çalışmanın biyoetik tartışmaları da beraberinde getirdiğini ifade etti. Çünkü şimdiye kadar, insan partenot hücrelerinin kök hücre kaynağı olarak kullanılmalarının nedeni, bu hücrelerin yaşama kapasitelerinin olmamasıydı. Fakat bu son çalışma, tam tersini gösterdi.

Partenot hücrelerin etrafındaki biyoetik tartışmalarının hangi yönde ilerleyeceği ve çalışmaların ne kadar ilerleyeceğini görmek için biraz beklemek gerekecek.

Kaynak 
Réactions : 

Related

yumurta hücresi 6032452023893026177

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item