Yapay zekâ yüzünden işimizi kaybedecek miyiz?

Yapay zekâ alanındaki hızlı gelişme nedeniyle önümüzdeki yıllarda binlerce kişi işini kaybedebilir. En çok etkilenmesi beklenen sektörlerin ulaşım ve servis olmaları bekleniyor.


Gelecek 5 yıl içinde yapay zekâ veya robotlar nedeniyle özellikle taxi, ulaşım ve servis sektörlerindeki pek çok işi üstlenebilir. Forrester Research araştırma şirketi bunun da işlerin % 6’sı anlamına denk geldiğini vurguluyor.

Forrester Research’te uzman olan Brian Hopkins 2021 yılına kadar olan sürede yapay zekânın taşıma, lojistik ve müşteri hizmetleri sektörlerinde insanın önüne geçeceğini ifade ediyor. Hopkins’in yapay zekâyla kastettiğinin de; Alexa (Amazon), Siri (Apple), GoogleNow (Alphabet) ve Facebook’un chatbot’ları olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Bu servisler, bir kişinin davranışlarını analiz edebilir ve duruma göre yapılması gereken en uygun şeyi belirleyebiliyor.

Bu da yapay zekânın gelecekte, pek çok endüstriyel sektör üzerinde etkide bulunabileceğini gösteriyor. Örneğin otonom araçlar, otomotiv ve taşıma sektörü üzerinde doğrudan etkide bulunabilir.

2021 yılında yapay zekâ insanları daha iyi anlama kapasitesine ulaşacak ve daha komplex şeyleri yapma kapasitesine de sahip olacak. Hopkins’e göre öğrenme kapasitesi biraz daha gelişmiş yapay zek3alar insanlar için daha faydalı olabilir. Bunun gerçekten böyle olup olmayacağını görmek için 5 yıl beklememiz gerekecek.


Siz yapay zekâ hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak
Réactions : 

Related

yapay zekanın tehlikeleri 2701599467295581807

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item