Yakında kitapları açmadan da okumak mümkün olacak

Yakında kitapları açmadan da okumak mümkün olacak.
Yeni geliştirilen bir teknikle kitapların kapaklarını açmadan içeriğini okuyabileceğiz.Bir gün bir kitabı açmadan bile içeriğini okuyabilecek miyiz? Eğer MIT (Massachusetts Institute of Technology) mühendislerinin geliştirdiği sistem daha da geliştirilirse bunun bir gün olması imkânsız değil. Araştırmacılar şimdiden katlanmış sayfaları okuyabiliyor. Hatta 9. kata kadar da inebiliyorlar.

Araştırmacılar bunu başarmak için de kâğıdı geçebilen terahertz adlı bir radyasyon kullandı. Terahertz frekansları (daha önce ekstrem kızılötesi olarak adlandırılıyordu) elektromanyetik mikrodalgalar ile kızılötesi ışınların frekansları arasında yer alır. Bu ışınların bazı avantajları da var: Her şeyden önce, kullanılan kimyasal maddenin tipine göre farklı şekilde yansır. Bu da mürekkep ve beyaz kâğıt arasındaki farkı algılamasını sağlar. Terahertz ışınların bir başka avantajıysa ekografide kullanılan ultrasonlara nazaran, derinlerde daha detaylı görüntü sağlayabilmesidir.

Kapalı bir kitabı okumak için, öncelikle her sayfayı ayırdetmek gerekiyor. MIT’nin sistemi her sayfa arasındaki hava boşluğunu farkedebiliyor (20 mikrometrelik bir limit) ve sayfaları bu şekilde birbirinden ayırdedebiliyor. Daha sonra her harf tek tek tanımlanıyor. Bunun için de 2 ayrı program geliştirildi. Programlardan biri MIT tarafından, diğeri de Georgia Tech tarafından geliştirildi. Her sayfanın ayrı ayrı fotoğrafları çekiliyor ve bu programlar yardımıyla textler deşifre ediliyor. Sistem ilk olarak captcha’lar (fotoğraf ve text karışımı) üzerinde denendi. Sistem captcha’ların çoğunu çözmeyi başardı.
Araştırmacılar Nature Communication bilimsel dergisinde geliştirilen sisteme dair bir çalışma yayılandı. Çalışmaya göre sistem yaklaşık 20 sayfayı birbirinden ayırdedebilirken ilk 9 sayfayı da okuyabiliyor. Sistem henüz kalın bir kitabı okumaya olanak vermese de yeni olan bu terahertz teknolojisi henüz oldukça yeni ve gelişmeye oldukça açık.

Bu sonuçlar şimdiden dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. New York’taki Metropolitan Museum bu projeye oldukça ilgi duyuyor. Çünkü çok eski ve değerli kitapların bu şekilde dokunulmadan içeriklerine ulaşılabilir.

MIT Media Lab’dan Barmak Heshmat yaptığı açıklamada bu sistemin üst üste konulmuş ince objelerde de kullanılabileceğini ifade ediyor. Buna örnek olarak da, makinelerdeki kaplama katmanları ile ecza ürünlerini gösteriyor.

Kaynak
Réactions : 

Related

terahertz 4815693774239173971

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item