Uzaylılarla hangi dilde anlaşacağız?

Yıllardır Dünya ve uzaylı arıyoruz da, peki, eğer olur da onlarla karşılaşırsak, nasıl anlaşacağız? Cevabı dil bilimcilerden dinleyelim.


Kendi dilimizle hiç bir bağlantısı olmayan yabancı bir dili nasıl öğrenebiliriz? Bu sorunun cevabı, uzaylılarla karşılaşılması gibi olası bir durumda oldukça önemlidir… Dil bilimciler de soruya bir yanıt bulmak için işe koyulmuş bile!

Dilbilimci David Everett uzaylılarla iletişim problemini çözecek kişilerin dil bilimci olacağını iddia ediyor. Filologlar (dil bilimciler) Brezilya’daki Amazon ormanlarında yaşayan Piraha kabilesinin dilini çözmek için yaklaşık 30 yıldır çalışıyor. Piraha, izole olmuş, yalnız ve kendi dil ailesinden hayatta kalan tek dil. Piraha dilinde koordinat ve sağ-sol gibi yön kelimeleri de bulunmuyor.

Piraha halkı tamamıyla monolengüistik (tek dil konuşan) bir halk olduğu için David Everett monolengüistik dil tekniğini kullandı: dil bilimciler bir nesneyi ya da hareketi gösteriyor, karşı tarafın da davranışları detaylı olarak bilgisayara İngilizce olarak kaydediliyor.

Everett’e göre, dil bilimciler 1 saatin sonunda bir dilin gramatikal yapısının temel hatlarını çözebilecek kapasiteye sahip. Dil bilimciye göre, dili daha iyi çözmek için karşı tarafın kültürünü de tanımak gerekiyor (uzaylılara bunu nasıl uygulayacaklarını merak ettim doğrusu). uzaylılarla olası bir iletişimde en küçük bir anlama hatası bile çok büyük sorunlara yol açabilir, ya da iletişim kurmaya çalışan lengüistin hayatına mal olabilir (sanki dil bilimci burada da bütün uzaylılara potansiyel katil gözüyle bakıyor). Bu da bir yıkım olabilir.Fakat bilim insanları insanlarla uzaylılar arasında olası bir iletişime şüpheyle bakıyor. Live Science dergisinin haberine göre, insanlar Dünya’daki farklı canlı formlarıyla dahi iletişim kurmayı öğrenmediği için, Dünya dışı varlıklarla iletişim kurması da oldukça zor. Bu da önemli bir nokta.

ABD’li bilim kurgu yazarı Ted Chiang bu durumun insanların kolunu kanadını kırmaması gerektiğini ve denemeye devam etmeleri gerektiğini ifade ederek şunu ifade etti : "Belli bir teknoloji düzeyine ulaşmış herhangi bir canlı türü, bazı konseptleri anlamalıdır. Bu da ilk iletişim için kısıtla da olsa bir temel olabilir."

Harvard Üniversitesi’nden psikolog Jess Snedeker ise evrende sayısız iletişim formları olabileceğini ve dünya dışı varlıkların kendi iletişim yollarını geliştirmiş olabileceğini ifade etti (görme, dokunma, ses, hissetme…). David Everett de, böylesi bir durumda insanlarla bu canlıların iletişim kurabilmelerinin oldukça zor olabileceği ifade edildi.

Peki, sizin bir fikriniz ya da öneriniz var mı?

Kaynak
Réactions : 

Related

uzaylılarla anlaşmak 584530439303196333

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item