Şeker endüstrisinden sahte bilimsel makale


1960 yıllarda, şeker endüstrisi bazı bilim insanlarını satın alarak şekerin kalp-damar hastalıkları üzerindeki negatif etkilerini gizlemelerini istedi.
1960'lı yıllarda şeker endüstrisinin bilim insanlarına rüşvet vererek, şekerin zararlarını gizledikleri ortaya çıktı. Kalp-damar hastalıklarının temel suçlusu olarak da bütün suç doymuş yağlara atıldı.

California Üniversitesi'nden araştırmacılar arşivlerde yaptıkları araştırmalarda, bu sahtekârlık ortaya çıktı. O dönemde Sugar Research Foundation adı altında toplanan şeker endüstrisi sektörü günümüzde Sugar Association olarak varlığını hâlâ sürdürüyor.

Harvard Üniversitesi'nden birçok bilim insanıyla ilişkiye geçen şeker sektörü her birine günümüzün parasıyla 50,000 dolar önererek sahte bir bilimsel makale yayınlamalarını istedi. Söz konusu makale de 1967 yılında ciddiyetiyle ön plana çıkan New England Journal of Medecine dergisinde yayınlandı.

Skandalı ortaya çıkaran bilim insanlarından Stanton Glantz, endüstri sektörü tarafından organize edilen bu operasyonun çok kurnazca hazırlandığını ifade ederek: "Eğer böyle bir yalanı büyük bir bilimsel dergide yayınlarsanız, bu bilim insanlarını yıllarca susturmaya ve uyutmaya yeter" dedi.

Nitekim öyle de oldu. Bu sahte bilimsel makaleden sonra onlarca yıl boyunca hiç kimse şeker ile iskemik kalp-damar hastalıkları arasındaki ilişkiyi tartışmadı bile.

Sahte makaleyi yayınlatan Sugar Association, sahtekârlığın ortaya çıkmasının ardından bir açıklama yaptı. Kurum, şekerin kalp-damar hastalıklarının tek sorumlusu olmadığını belirterek, pişkin bir açıklama yapmaktan geri durmadı.

Bu olay bilimin bazen endüstri devlerinin çıkarları doğrultusunda çalıştığını gösteriyor. Ancak, böyle bir olay nedeniyle bilime olan saygımızı ve inancımızı yitirmememiz gerekiyor.

Kaynak
Réactions : 

Related

şeker endüstrisinin sagtekarlığı 1023264874853467016

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item