Samanyolu galaksisinde 1 milyardan fazla yıldız haritalandı!


Avrupa Uzay Ajansı, Gaia uzay teleskobu sayesinde oluşturulan galaksi yıldız haritasını yayınladı. Şimdiye kadarki en gelişmiş yıldız haritasında 1 milyardan fazla yıldız var! 


19 Aralık 2013’tegörevine başlayan Avrupa uzay teleskobu Gaia, Samanyolu'na ilişkin bugüne kadarki en detaylı haritayı oluşturdu. 100 bin ışık yılı çapındaki biricik galaksimizi inceleyen teleskop tam 1,142,000,000 ( bir milyar yüz kırk iki milyon) yıldızı haritalandırdı.

Avrupa uzay teleskobu her gün 60 milyon yıldızın verilerini kayda alıyor. Gaia, 1 milyar piksellik kamerası ile bin kilometrelik bir mesafeden insan saçının çapını ölçme kapasitesine dahi sahip. Avrupa Uzay Ajansı, Gaia’nın galaksimizde şu ana kadar 1 milyar yıldız tespit ettiğini açıkladı.

Tespit edilen yıldızlar, galaksimizdeki yıldızların % 1'inden azını temsil ediyor. Samanyolu'nda 100 ila 200 milyar arasında yıldız olduğu tahmin ediliyor.

Avrupa Uzay Ajansı'ndaki Gaia Science Team üyesi François Mignard, AFP'ye yaptığı açıklamada "Astronomide yeni bir sayfa açıldı" dedi. Mignard, "Çağlar boyunca her zaman gökyüzündeki yıldızların sayımı yapılmak istendi ama bu hiçbir zaman bu boyut ve netlikte olmadı. Bu dev bir çalışmadır" diye ekledi.Basit bir gözlem ve haritalandırmanın da ötesinde, Gaia'nın verileri astronomların bu yıldızlar ile Dünya arsındaki mesafeyi hesaplamalarına da yardım edecek.

Gaia ayrıca yaşam ihtimali olan binlerce yeni gezegeni keşfetme ve galaksideki kara madde hakkında daha fazla bilgi edinmeye de olanak sağlayabilir. Bir başka deyişle Gaia’dan beklenti büyük.

Başta CERN’de olmak üzere üzerinde çalışmalar yürütülen kara madde, modern astronominin çözemediği en büyük gizemlerden biri olarak kalmaya devam ediyor.

Kaynak
Réactions : 

Related

yıldız haritası 1840559107813592209

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item