Rusya’da şimdiye kadarki en büyük mamut mezarlığı bulundu

Rusya’da şimdiye kadarki en büyük mamut mezarlığı bulundu. 

Rusya federasyonunun Novosibirsk bölgesinde bir mamut mezarlığını andıran, çok sayıda kemik ve hayvan dişi bulundu.

Tomsk Üniversitesi araştırmacıları, mamut mezarlığını Voltchia Griva kentinde ortaya çıkardı. Bu keşif, Rusya'da bugüne kadar tespit edilen en büyük kemik ve hayvan dişi yığını olarak dikkat çekiyor.

Voltchia Griva tesisindeki kazıda 100 dolayında kemik ve diş bulundu. Bunlar, yetişkin ve gençlerden oluşan en az 8 mamut kalıntısından oluşuyor. Keşif alanı, bu nedenle gerçek bir mamut mezarlığını andırıyor. Kemikler, korucuyu bir özellik gösteren kil ve kum katmanın 2,1 metre altında ortaya çıkarıldı.

Bilim insanları, en büyük parçanın 1.15 metre uzunluğunda olduğunu belirtti. Bu kemik parçasının 40 ila 50 yaşında, 5 ila 6 ton ağırlığında, en az 3 metre yüksekliğinde bir erkek mamuta ait olduğu tahmin ediliyor.

Voltchia Griva tesisi, 60 yıldır biliniyordu. Burada ilk keşifler de 1957 yılına kadar uzanıyor. Mevcut durumda alandaki mamut mezarlığında en az 55 mamuta ait kalıntılar ortaya çıkarıldı.

2015 yılında da bölgede 600'ü aşkın kemik parçası ve diş bulunmuştu.

Tomsk Üniversitesi araştırmacılarına göre, Sibirya'nın bu bölgesinde yer altında hâlâ yüzlerce, hatta binlerce hayvana ait kalıntılar olabilir.

Réactions : 

Related

Voltchia Griva 9154630769062676341

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item