Protonsuz ve elektronsuz atom yapıldı!

Protonsuz ve elektronsuz atom yapıldı!
Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN, proton ve elektron dışındaki parçacıklarla atom üretmeyi başardı.


Egzotik atom olarak tanımlanan atomlar, parçacık hızlandırıcı tarafından üretildi. Bu atomlardan 300 tanesinin, yüklü hadronik atom altı parçacık olan Pi ve K mezonlarından oluştuğu açıklandı.

Fizikçiler onlarca yıldır egzotik atom adı verilen bu atomları üretiyor ve inceliyor. Bunların arasında en bilineni müonik atom olarak dikkat çekiyor. Bu atomda, elektronun yerine, elektronun biraz daha ağır bir türü olan müon yerleştirildi. Bu atomların üretimi ve kullanımı ilk olarak 1940’lı ve 50’li yıllarda Andrei Sakharov, F. C. Frank, Ya. B. Zel'dovitch ve Luis W. Alvarez gibi bilim insanları tarafından öne sürülmüştü.

Hidrojen atomlarının elektronlarının özellikle döteryumla veya tityumla değiştirilmesiyle füzyon reaksiyonları, teorik olarak, kolaylaştırılıyor. Ancak ne yazık ki bunları üretmek oldukça zor olmakla beraber, doğumlarından sonra da çok az yaşarlar.

Yakın zamanda müonik atomlarla yapılan deneylerde protonların büyüklükleriyle ilgili sorun yaşayan bilim insanları bunların standart fizik yasalarına karşı durduğunu ifade etti.
BUNUNLA DA İLGİLENEBİLİRSİNİZ: Büyük Hadron Parçacık Çarpıştırıcısı'nda 4 yeni parçacık bulundu

Temel güç ve parçacıkları incelemek için egzotik atomlar

Egzotik atomlar, "oniyum" olarak sınıflandırılıyor. Bunların her biri bir parçacık ve kendi anti-parçacığından oluşuyor. Pozitroniyum, müoniyum ve bottomiyum bunlara birkaç örnek.

Protonsuz ve elektronsuz atom üretmekle yetinmeyen fizikçiler hipernükleer atomlar da üretti. Bunlarda, çekirdeğin nükleonlarından biri daha ağır bir hadron olan hiperon ile değiştirildi. Elektronlarından biri de negatif yüklü Pi mezonuyla yer değiştirerek mezik atomlar da üretildi.

Tüm bu deneylerle, her şeyden önce nükleer güçler ve elektromanyetik güce ilişkin teorilerin test edilmesi amaçlanıyor. Kuark ve lepton olan temel parçacıkların davranışları üzerine de bu atomlar üzerinden deneyler yapılıyor.

Fizikçiler arXiv adlı bilimsel dergide Pi ve K mezonlarından oluşan ilk atomları ürettiklerini yazdı. Elektromanyetik güçle birbirine bağlı olan bu hadronlar hızlandırılmış proton çarpıştırıcılarında elde ediliyor.
Réactions : 

Related

tityumla 3511654229110500494

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item