Patagonya’da dinozor patlaması: Yeni bir tür daha bulundu

Arjantin Patagonyası’nda bulunan ve çok iyi korunmuş olan bir dinozor kafatası yeni bir Pterozor’un belirlenmesine olanak tanıdı. Bulunan dinozora Allkauren Koi adi verildi!Arjantinli bilim insanlarından oluşan bir ekip Peer J adlı bilimsel dergide yayınladıkları çalışmalarında yeni bir Pterozor türü bulduklarını açıkladı. Dinozora yerel dilde eski beyin anlamına gelen Allkauren Koi adi verildi.

Pterozorlar uçan sürüngenlerdendi ve yaklaşık olarak 210-65 milyon yılları arasında yaşadı. Fosilleşmiş kafatası neredeyse tamamen korunmuş ve sağlam olarak bulundu. Bilim insanları kafatasını 3 boyutlu tomografiyle görüntüleyerek kafatasının iç kısmı ile iç kulak yapısını inceledi. Bilim insanları bu şekilde de dinozorun filojenetik sınıflandırmasını belirleyebildi. Bulunan dinozor yeni bir türe aitti. Allkauren Orta Jürassik Çağ’da yaşadı (-170.3-163.5 milyon yıl önce) ve Pterozorların evrimlerinin ortalarına denk geliyor.

Araştırma ekibinin bir parçası olan Paleontolog Diego Pol bulunan bu dinozorun Pterozorları anlamak adına büyük bir adim olduğunu belirtiyor. Paleontologlar dünyada, çoğu büyük hasarlı olmak üzere yaklaşık olarak 150 Pterozor fosili olduğunu ve bunun kendilerini anlamak için yetersiz olduğunu belirtiyor.


BUNUNLA DA İLGİLENEBİLİRSİNİZ: Patagonya'da yeni bir dinozor türü bulundu

Bu sürüngenler uçabilmek için pek çok evrim geçirdi: ön kolların uzaması, proto kanatların gelişmesi ve özellikle de hafif kemiklerin evrimi (hafif kemikler daha hassas oldukları için, uzun yıllar doğada korunması daha zordur. Bu da bulunan fosil sayısının azlığını açıklıyor.

Kaynak
Réactions : 

Related

uçan dinozor 6819401083731284408

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item