OKB: Niçin sürekli bir şeyleri kontrol ya da tekrar ederiz?

OKB: Niçin sürekli bir şeyleri kontrol ya da tekrar ederiz?

Fransızlardan oluşan bir araştırma ekibi insanlardaki kompülsif kontrol etme davranışının mekanizmasını çözdü. Primatların beyinleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucu tespit edilen bozukluk obsesif kompülsif bozukluk (OKB) gibi bozuklukların giderilmesinde de yardımcı olabilir.


Obsesif kompülsif bozukluk (OKB) anksiyete bozukluklarına girer ve kökenlerini korku, endişe ve takıntıdan alır. Örneğin, sürekli ellerini yıkamak, ya da bir şeyi sürekli içinden tekrarlamak OKB davranışlara örnektir.

Günlük yaşamda en çok karşılaşılan obsesyonlar (takıntılar) şunlardır: bulaşıcı hastalıklardan korkmak, saldırgan düşünceler, simetri ya da mükemmeliyet gereksinimi, somatik korkular ve cinsel semboller. Kompülsiyonlara gelince de, bunların başında sürekli bir şeyleri kontrol etme, ellerini günde 50 kez yıkama ya da sürekli bir şeyleri sayma.

Bu OKB’ler, ne yazık ki muzdarip insanlar tarafından kontrol edilemiyor. Fakat yakın bir zaman içinde bilim insanları buna bir çözüm getirebilir. Henüz bu bozukluğun nedeni tam olarak bilinme se Lyon’daki Beyin ve Kök Hücre Enstitüsü gizemin bir kısmını çözmüş olabilir. Hatta Nature Communications bilimsel dergisinde bir çalışma dahi yayınlandı.
Fransız araştırmacılar beynin singulat korteks bölümünün sürekli bir şeyleri kontrol etmekten sorumlu olduğunu belirledi. İnsanların yaklaşık % 2-3’nün muzdarip olduğu OKB’ler için ileride bir çözüm bulma olasılığı oldu. Çünkü artık beynin bozukluktan sorumlu bölgesi tespit edildi. Araştırmacılar bu sonuca ulaşmak için de primatların beyin aktivitelerini ölçtü.

Araştırmacı Emmanuel Procyk çalışmasına dair şunları aktardı: “tam olarak söylemek gerekirse, karar almada etkili olan frontal korkekste, singulat kortekste ve prefrontal lateral kortekste 411 nöron aktivitesi tespit ettik.”

Maymunlardan bir şeyleri kontrol etmeleri istendi. Ya bir hafıza oyunu oynayacaklardı, ya da bir ödül için kalan süreyi gösteren saate bakacaklardı (buradaki ödül meyve suyuydu). Hafıza oyunundaki başarı ödülün daha hızlı alınmasını sağlıyor.

Maymun süreyi kontrol ettiğinde singulat korteksindeki nöronların aktifleştiği görüldü. Yaklaşık 500ms. sonra da prefrontal korteksteki nöronlar aktifleşti. Bilim insanları da bu arada maymunların beyin aktivitelerini ölçüyordu.

Bilim insanları OKB bozukluğu olan hastalarda singulat kortekste değişiklikler olduğunu farketti. Araştırmacılar bu bölgede oluşan bir dengesizliğin OKB’ye neden olabileceğini düşünüyor.

ABD’de singulat korteksin bir kısmı elektrotlar yardımıyla yok edilerek bu hastalık tedavi edilmeye çalışılıyor. Ancak, başarı oranı % 30-40 dolayında kalıyor. Çalışmayı yürüten Fransız araştırmacılar başarı oranının düşüklüğünün nedenini de ABD’deki yöntemin yeteri kadar hassas olmamasına bağlıyor.

Fransız araştırmacılar yaklaşık 20 gönüllü hasta üzerine yeni bir çalışma yürütüyor. Bu çalışmanın sonucunun da 2018’de açıklanması bekleniyor.

Réactions : 

Related

singulat korteks 5090664843227642862

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item