Neredeyse ölümsüz bir hayvan güçlerini insanlara aktarabilir.


Neredeyse ölümsüz bir hayvan güçlerini insanlara aktarabilir.
Japon araştırmacılara göre, su ayılarının ürettiği bir protein insan DNA'sını X ışınlarından koruyabilir.Su ayıları gezegenin belki de en dayanıklı hayvanı olarak biliniyor. Araştırmanın yazarı Kyoto Üniversitesinden Takekazu Kunieda, "Bu inanılmaz" dedi. Kunieda, su ayılarına dayanıklılık kazandıran proteinin diğer hayvan hücrelerine de transfer edilebileceğini söyledi. Japon bilim insanlarının çalışması bilimsel dergi Nature Communications’da yayınlandı.

Fiziki yapılarından dolayı su ayıları olarak da adlandırılan bu hayvanlar, gezegenin hemen hemen her yerinde yaşayabiliyor. Yarım milimetre uzunluğundaki su ayıları, çok yavaş hareket ediyor.

Bu sıradışı hayvanın temel özelliklerinden birisini istisnai uyum kapasiteleri oluşturuyor. Herhangi bir canlıyı öldürebilecek aşırı koşullara karşı inanılmaz bir dayanıklılığa sahip. Sıfırın çok altındaki sıcaklık koşullarına dayandığı gibi, kaynar su da kendisine işlemiyor. Su ayısının DNA’sını sekanslayan bilim insanları, hayvanın DNA'sını koruyan bir protein tespit etti.
Su ayıları, atmosferin 300 kat basıncına karşı ayakta durabiliyor ve çoğu canlı organizmalar için ölümcül olan ultraviyole ışınlarına karşı dayanmayı başarıyor. 2007 yılında binlerce tür 270 kilometre yükseklikteki uzay boşluğuna taşındı. Omurgasız canlı türü olan su ayıları hiçbir biyolojik değişime uğramadı.

Kaynak
Réactions : 

Related

yüksek basınç 729321516578352751

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item