NASA'dan beklenen açıklama geldi!


NASA’dan beklenen açıklama geldi!

Jupüter’in uydusu Europa’da okyanus mu bulundu?


Amerikan uzay ajansı NASA, Jüpiter'in uydusu Europa üzerinde gayzer varlığını doğruladı. Europa, Mars gezegeni ile birlikte Güneş Sistemi içerisinde yaşama en elverişli iki gök cisminden biri olarak önem kazandı.

NASA daha önce de 26 Eylül Pazartesi günü önemli bir açıklama yapacağını ifade etmişti. Açıklama Pazartesi akşam saatlerinde geldi.

Amerikan Uzay Ajansı, Jüpiter'in dört uydusundan biri olan Europa'da yüzeye fışkıran kaynarca varlığına ilişkin yeni kanıtlar sundu. Kanıtlar, emektar uzay teleskobu Hubble sayesinde toplanabildi.

NASA'ya göre Europa’da, buzlarla kaplı bölgenin kilometrelerce altında bir okyanus var ve yüzeye gayzerler fışkırıyor. NASA'dan bir bilim insanı, "Bu önemlidir, zira bu gayzerler Europa'da yüzeye çıkıyorsa, bu, okyanusa ilişkin keşif yapabileceğimiz anlamına geliyor" dedi.
Araştırmada, kalınlığı kesin olarak bilinmeyen buzları delmeye ihtiyaç duymadan organik kimyasal unsurlar veya yaşam belirtileri aranabilecek.

Yapılan gözlemler, Europa üzerindeki dev okyanusun, Dünya'daki tüm okyanuslardan iki kat daha fazla su barındırdığını gösteriyor. Bu okyanusun, son derece soğuk ve sağlam bir buz tabakası ile korunduğu tahmin ediliyor.

Jüpiter’in uydusunda 2012 yılında da gayzerler gözlemlenmişti, ancak, gayzerlerin varlığı bu kez kesinleşmiş oldu. Gayzerlerin varlığı, Europa’da yaşam olma olasılığını da oldukça güçlendiriyor.

NASA, daha detaylı araştırma yapılması için 2020'li yıllarda Europa çevresine bir robot göndermeyi planlıyor.

Réactions : 

Related

UFO 1197140503527540159

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item