Mızmızlanmak sizi yavaş yavaş öldürüyor!

Bir araştırmaya göre, mızmızlanmak, söylenmek sizi kısık ateşte yavaş yavaş öldürüyor.Sıradan bir insan, bir konuşma sırasında ortalama olarak dakikada 1 kere mızmızlanır, söylenir. Bunu da aşağı-yukarı herkes yapar. Peki ya mızmızlanmak sağlık için faydalı mıdır?

Hemen hepimiz hayatımızda negatif olaylar yaşıyor ve istemediğimiz durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. İşin sonunda söylenmemiz, mızmızlanmamız durumu pek değiştirmiyor. Ancak, yaydığımız bu negatif düşünceler bizi zayıflatıyor.

Yaşam tarzı olarak negatif bir tutum sergilediğimiz vakit, hoşumuza gitmeyen ya da değiştirmek istediğimiz şeyleri giderek daha fazla kabul ediyoruz. Dikkatimizi bizi yaralayacak bir şeyler üzerinde ne kadar yoğunlaştırırsak, o kadar savunma eğilimli oluruz.

Söylenmek, bir sorunu çözmeden varlığından söz etmektir. Bu da probleme karşı daha fazla enerji harcamamıza ve daha fazla stresli olmamız-a neden olur. Hatta M1 My Psychology adlı psikoloji merkezinde yayınlanan bir çalışmaya göre söylenmenin bedene verdiği zarar tütünle eş değer.

Mızmızlanmaktan kaynaklanan stres sürekli olarak hipokampüsteki nöronlara zarar verir ve yeni nöronlar ile nöronlar arası bağlantıların kurulmasını engeller. Hipokampüs, beynin sorunları çözme ve öğrenme işleviyle ilgili bölgedir.


BUNUNLA DA İLGİLENEBİLİRSİNİZ: Beyninizin yeni nöronlar üretmesi ve genç kalması için 6 altın kural

BUNUNLA DA İLGİLENEBİLİRSİNİZ: Mikrobiyot ve beyin: Dr. Emeran Mayer’den sağlıklı yaşam için 8 önemli tavsiye Üstelik sürekli mızmızlanan kişinin etrafında olmak da, sizi sanki bizzat siz mızmızlanıyormuşsunuz gibi etkiler. Söylenmenin etkilerini azaltmak için öneri: Şikâyetiniz tanımlayın, ne sıklıkla söylendiğinizi ve bunu niçin yaptığınızı anlamaya çalışın.

Bir şikâyet ve bir gözlem farklı 2 şeydir. Birinde olanı açıklar, diğerinde olan şeyle ilgili olarak duygularınızı ifade edersiniz. Örneğin, dışarıda hava sıcak derken bir gözlemi aktarıyorsunuz. Ancak, dışarıda hava sıcak, artık bundan bunaldım demek bir şikâyettir ve kişi üzerindeki etkileri farklıdır.

Şikâyetçi olduğunuzda dikkatli olun: bunu nereye kadar yapıyorsunuz? Bunun ne kadar gerçek bir problem olduğunu anlamaya çalışın. Bu çözüm için ilk aşama olacaktır.

Sürekli şikâyet eden, mızmızlanan kişilerle aranıza biraz mesafe koymak da sizin için iyi olabilir (bunun arkadaşlıklarınıza zarar vermemesine dikkat ediniz…).

Mızmızlanmanın ne kadar zararlı olduğunu artık bildiğinize göre, eğer bir yerde sıkışır ya da sizi mutlu etmeyen bir durumla karşı karşıya kalırsanız, yaratıcı olmaya ve sorunu çözmeye çalışın. Mızmızlanmayı başka şeylere dönüştürün. Örneğin konuşmalarınızı negatif bir tonla noktalamayın.

Kaynak
Réactions : 

Related

yeni nöron üretimi 2022604537730980477

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item