Mikrobiyot ve beyin: Dr. Emeran Mayer’den sağlıklı yaşam için 8 önemli tavsiye

Dünyaca tanınmış Amerikalı gastroenterolog Dr. Emeram Mayer mikrobiyotunuzun sağlığını korumak için edinmemiz gereken alışkanlıkları sıralıyor.

 1. Lifleri arttırın, hayvansal yağları azaltın

Bağırsaklarda liflerle beslenen bakterileri (probiyotik bakteriler) lifli tam yiyecekler, sebze ve meyvelerle beslemek gerekiyor. Bunun yanında şeker ve hayvansal yağlarla zengin beslenme şekliyse Bakteroid ve Firmikut bakterilerin sayısını arttırır. Bu bakteriler de bağırsaklarsa lokal enflamasyona neden olan metabolitler üretir. Bu da bölgedeki Vagus sinirlerinin hassasiyetini düşürerek, beyne doygunluk hissi verilmesini engeller ya da geciktirir. Bu da iştahın düzenlenmesi mekanizmasını bozar. Kısaca söylemek gerekirse yağ düzeyi düşük olan balık ve tavuk gibi etler protein kaynağı olarak tercih edilmelidir.

BUNUNLA DA İLGİLENEBİLİRSİNİZ: Beyninizin yeni nöronlar üretmesi ve genç kalması için 6 altın kural

2. Katkı maddelerinden sakının

Endüstriyel yiyeceklerde kullanılan tatlandırıcılar Bakterideler ile Clostridiallerin sayısının artmasına neden olur. Bu tip bakteriler insüline olan direnci arttırarak diyabet ve obezite riskini arttırır. Bir başka deyişle, çok fazla kalorinin bağırsaklardan geçmesine neden olur. Bu da kilo almayı beraberinde getirir. Katkı maddeleri bağırsaklarda lokal enflamasyona neden olarak beyne tokluk hissinin gönderilmesine engel olur. Bu da çok yemeyi ve buna paralel olarak kilo almayı tetikler.

3. Fermante edilmiş gıdalar ile doğal probiyotikler tüketin

Fermante edilmiş gıdalar ile fermante edilmiş süt ürünleri (kefir, yoğurt, peynir) yaşayan mikro organizma açısından oldukça zengindir. Bu mikro organizmalar Mikrobiyot yapısını geçici de olsa zenginleştirir. Stres sırasında (5. öneriye bakınız) ya da bağırsak florasını (Mikrobiyot) alt üst eden antibiyotik tüketimi sırasında fermante edilmiş gıdalar Mikrobiyot korunmasında yardımcı olabilir.

4. Marketlerde satılan probiyotik ürünlerinizi dikkatlice seçiniz

Marketlerde satılan probiyotikli (canlı bakteriler) ürünler mikrobiyotumuzu zenginleştirebilir. Bununla birlikte, ürünlerin üzerindeki etiklerde bazen yeteri kadar bilgi bulunmaz. Bu da gerçekten ne kadar bakterinin bağırsaklara ulaştığı sorusunu akıllara getiriyor.

5. Rahatça yiyin!

Negatif duygusal bir durum (stres, kızgınlık, üzüntü) mide asitleri tarafından saldırıya uğrayan mikrobiyottaki bakteri çeşitliliğini azaltır. Bu da bağırsakların içinin daha fazla porlu olmasına ve enflamasyonuna neden olur. Bu durumda da rahatlatıcı bir his veren şekerli ve yağlı yiyecekler tüketme eğilimiz artar. Bu da yukarıda altı çizilen sorunlara neden olur. Hâlbuki mutlu ve rahat olmak insanları lifçe zengin yiyecekler tüketmeye yönlendirir. Meditasyon, rahatlama ve yoga gibi aktiviteler iç huzuru bulmaya yardımcı olabilir.

BUNUNLA DA İLGİLENEBİLİRSİNİZ: Hastalıklarınızı kendi kendinize iyileştirmek ister misiniz?

6.Atıştırmayı kesin!

Öğünler arası atıştırmayın. O zamanlarda aç kalmak, sinir sisteminin o zaman diliminde zararlı metabolitlerden kurtulmasına olanak sağlar. Vagus sinirleri tokluk hissini oluşturmak için hassasiyetini tekrar kazanır.

7. Egzersiz yapın

Mikrobiyot çeşitliliği ile düzenli egzersiz yapmak arasında direk bir bağlantı var. Bu da muhtemelen stresi düşürmekle beraber parasempatik sinirlerin (Vagus) direncini de arttırır. Günde yaklaşık 40 dakika yürümek uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

BUNUNLA DA İLGİLENEBİLİRSİNİZ: Sağlığınız için markette sakınmanız gereken 5 yiyecek!

8. Hamilelik esnasında ve sonrasında dikkatli olmak

Annenin mikrobiyotunun ürettiği metabolitler fetüsün beyninin gelişimi üzerinde etkili olabilir. Sağlıklı bir mikrobiyot sunan beslenme alışkanlığı tavsiye edilmektedir. Hamilelik sırasında ve erken çocukluk döneminde annelik stresi beyin-bağırsak ekseni üzerinde negatif etkiye sahiptir. Burada da anti stres egzersizler tavsiye edilir.

Dr. Emeran Mayer Los Angeles’taki California Üniversitesi’nde stres nörobiyolojisi merkezinin de genel müdürüdür. Kendisi ayrıca beyin-bağırsak bağlantısı kitabının da yazarıdır. 

Kaynak
Réactions : 

Related

yoga 9103898705801617183

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item