Libidosu fazla yüksek kaplumbağa türünü kurtardı!

Ünlü dev Galapagos kaplumbağaları yok olmanın eşiğinden döndü. Tür devamlılıklarını enerjisi tükenmek bilmeyen gezegenin son erkek Galapagos kaplumbağasına borçlu!


Kaliforniya’daki San Diego hayvanat bahçesinde kalan Diego adlı erkek Galapagos kaplumbağası, Galapagos adalarındaki unutulmuş dişi türdeşlerine ziyarette bulundu. Bu ziyaret sayesinde kaplumbağa popülasyonu da yok olmaktan kurtuldu.

Ekvatorlu bilim insanı Washington Tapia’nın aktardıklarına göre 100 yaşındaki Diego 82 kilo ağırlığında ve haremindeki 6 dişi kaplumbağayla türünü kurtarma operasyonunu sürdürüyor.

Diego’nun istatistikleri zoologları için şaşırtıcı olsa da türünü kurtarmak adına sarfettiği çaba da UNESCO dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Galapagos adalarındaki zoologların yüzünü güldürüyor. 1976 yılından beri doğan (yumurtadan çıkan) 800 kaplumbağanın babası olan Diego’nun 1,200 de torunu bulunuyor.


2010 yılında Diego üzerinde bir çalışma yapan zoologlar, Diego’nun türünün % 40’ının doğumlarının kökeninde yer aldığını gösterdi. Galapagos kaplumbağaları (Chelonoidis hoodensis) dünyada sadece Galapagos adalarında yaşar.

Kaynak
Réactions : 

Related

zooloji 7390665738130907278

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item