Küresel ısınmayı basitçe açıklayan dev çizim

Amerikalı bir çizer küresel ısınmayı basitçe anlatan bir çizim yaptı. Teknik ve konulara en uzak olan kişiler de bu çizimi kolaylıkla anlayabilir.


Dünya bazen büyük değişikliklere de neden olan iklim değişikliklerine sıklıkla sahne oluyor. Bununla birlikte insanoğlu dünyadaki doğal kaynakları sadece tüketen yaşam tarzını sürdürüyor. Daha yaşanılabilir bir dünya için öğrenmemiz gereken şeyler, değiştirmemiz gereken davranışlar var.

Amerikalı çizer Randall Munroe « son buzul çağından beri Dünya’nın sıcaklığının kronolojisi » çizimini yaptı. Bu çalışmayla gezegenimizin yakın tarihi ve iklimsel değişim anlatılıyor. İnsanın ortaya çıkması ve dünyadaki yayılması da unutulmamış.

Yaklaşık 20,000 yıl önce dünyada pek çok şey değişmeye başladı. Dünya’nın yörüngesinde bir değişiklik olurken, kutuplardaki buzullar da erimeye başladı. Her ne kadar o dönemdeki insanlar daha soğuk bir dünyada (4°C) yaşasa da CO2 gezegenimizi yaklaşık 15,000 yıl önce ısıtmaya başladı (sera gazı etkisi). Bu da uzun bir periyodu başlattı. Çizimin son bölümlerinde özellikle 19. yy başlarından itibaren küresel ısınmanın ne kadar artarak hızlandığı, insan faktörünün ne kadar etkili olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Uzmanların tahminlerine göre, 2,100 yılında dünyanın sıcaklığının şimdikine göre 3,7-4,8 C° daha yüksek olması bekleniyor. Hatta gezegenimiz bile Antroposen olarak adlandırılan insan çağına girdi. Bu çağda daha önce yaşanmış olanlardan çok daha büyük bir küresel ısınmanın yaşanması bekleniyor.

Sözü daha fazla uzatmadan, işte Randall Munroe’nun dev çizimi:

NOT: Çizimin orjinal haline buradan ulaşabilirsiniz.Kaynak
Réactions : 

Related

Randall Munroe 2648136693735333727

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item