Küresel ısınma okyanusları hasta etti! Dünya tehlike altında!

Pazartesi yayınlanan raporda küresel ısınmanın okyanuslarda bozulmaya yol açtığı belirtildi. Bu da dünyanın her yerinde hastalıkların yayılmasına neden oluyor ve beslenme güvenliğini tehdit ediyor.


Araştırma 12 ülkeden 80 bilim insanı tarafından yürütüldü. Araştırmanın sonuçları da, Honolulu'da düzenlenen Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin kongresinde açıklandı.

Araştırmanın temel yazarlarından Dan Laffoley, “Okyanusların ısınması üzerine açıklama” adlı raporunda, yerküredeki suların, 1970'li yıllardan beri yaşanan küresel ısınmadan çıkan ek sıcaklığın % 93'ünden fazlasını absorbe ettiğini belirtti. Okyanuslar sayesinde de küresel ısınmanın etkilerinin normalden daha az hissedildiği vurgulandı.

Ancak sıcaklığı tutan okyanuslardaki sular ısındı ve bu ısınma da okyanuslardaki yaşam ritmini radikal bir şekilde değiştirdi. Araştırmaya göre deniz anaları, kuşlar ve planktonlar, kutuplara ve soğuk bölgelere doğru göç etti. Laffoley, iklimden kaynaklı bu göçlerin karada görülen tüm göçlerden 1.5 ila 5 kat daha hızlı geliştiğini söyledi.

Bilim insanı "Okyanuslardaki mevsimleri değiştirmek üzereyiz" şeklinde uyarılarda bulundu. Laffoley, fotoğrafa daha geniş bakıldığında, bu yaşananların meteorolojiyi etkilediğini ve gittikçe daha fazla fırtına yaşandığını da kaydetti.

Rapora göre, hem hayvanlar, hem de insanlar okyanusal ısınmadan direk olarak etkileniyor. Isınma, bitkisel ve hayvansal popülasyonlarda hastalıkların sayısında artış yaşanmasına ve zehirli türlerin yayılmasına neden oluyor.

Küresel ısınma, mercanların da ölmesine neden olarak, bunlarla direk veya dolaylı olarak beslenen ya da onları barınak olarak kullanan balık ve diğer deniz canlılarının da sayı ve türlerinin azalmasına neden olmakta.

BUNUNLA DA İLGİLENEBİLİRSİNİZ: Küresel ısınma nedeniyle ölmekte olan bir mercan görüntülendi! 


Bir başka araştırmacı Carl Gustaf Lundin de yaşananlara dikkat çekerek, “sera gazı salınımımızı bir an önce hızlı bir şekilde düşürmeliyiz. Bizim bu yaşananların temel sorumlusu olduğumuz yadsınamaz bir gerçektir. Çözümün de ne olduğunu biliyoruz” dedi.

Yaşananlara dair ne düşünüyorsunuz? Sizce ne yapılmalı? Biz sıradan insanlar, çevreyi korumak adına günlük hayatımızda neyi değiştirmeliyiz?


Kaynak
Réactions : 

Related

sera gazları 1985931192509692070

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item