Küresel ısınma geri dönülemez bir noktaya ulaştı!

Küresel ısınma geri dönülemez bir noktaya ulaştı
Bilim insanları dünya atmosferindeki karbondioksit oranının milyonda 400 parçacığa (400 ppm) ulaştığını açıkladı. Bilim insanlarına göre bu oran geri dönüşümü imkânsız olan eşik düzeyi ifade ediyor. Bu da küresel ısınmanın artık geri dönülemez bir düzeye ulaştığı anlamına geliyor. Yani bu CO2 düzeyinin düşmesi artık mümkün görünmüyor.

Atmosferdeki CO2 düzeyi Scripps Okyanus Bilimi Enstitüsü tarafından Hawaii’deki Mauna Loa Gözlemevi’nde ölçüldü. Bilim insanları, CO2 400 ppm’e ulaşmasının geri dönüşümsüz eşik düzey olduğunu yıllardır bildiklerinin altını çizdi.

İlk olarak 2012 yılında kutup bölgelerinde CO2’in 400ppm’e ulaştığını açıklayan meteorologlar tarihte ilk kez bu düzeyin 1 ay boyunca 400 ppm’in üstünde kaldığına dikkat çekti. Uzmanlara göre atmosferdeki bu CO2 oranı bir daha asla eşik düzeyin altına inmeyecek. Çünkü Mauna Loa bölgesinde CO2 düzeyinin en düşük olduğu ay Eylül ayı. Ancak bu yıl ölçülen en düşük düzey 401 ppm oldu.

Küresel ısınmadan kaynaklanabilecek bazı sorunlar şunlar olabilir:

Büyük çapta yok oluş:

Günümüzde türlerin neslinin tükenme hızı modern Homo sapienslerin ortaya çıkmasından önceye göre 1,000 kat daha fazla! Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın verilerine göre her yıl 10,000 dolayında tür yok olmaktadır. Tehlike altındaki türlerin sayısı da günden güne artıyor. Eğer bu hızda devam edilirse 2050 yılında bütün canlı türlerinin % 25’i yok olabilir.

Besin piramidinin kırılması:

Bu artış, türlerin büyük oranda yok olmasından kaynaklanacaktır. Örnek verecek olursak: 50 yıl içinde kutup bölgesinde su sıcaklıkları 7oC artacak ve deniz alglerinin oralarda çoğalmasına neden olacak. Bu da bölgedeki zooplanktonların ve bunlarla beslenen canlıların yaşam alanının daralmasına neden olacaktır.Su seviyesinin yükselmesi: 

Buzulların erimesi su düzeyinin yükselmesine neden olacak. Bunu zaten hepimiz biliyoruz. Yükselen sular litoral (kıyı) bölgelerin yeniden şekillenmesine neden olacak. 2100 yılına kadar büyük göçlerin yaşanması muhtemel görünüyor. 13 milyon kişi yerlerini terketmek zorunda kalacak. Hatta bazı bölgelerde bu tür göçler zaten başladı.

Okyanus sularının asit düzeyinin artması: 

Atmosferdeki fazla CO2’i okyanuslar tutar. Bu da okyanusların pH’ının düşmesine ve asit düzeylerinin artmasına neden olur. Bu olay, başta mercan resifleri olmak üzere pek çok deniz canlısının ortadan kalkmasına neden olur. Bir başka deyişle deniz ekosisteminde de geri dönüşümü olmayan değişimler, daha doğrusu tahribatlar yaşanabilir.
Réactions : 

Related

WWF 2122989825155536420

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item