Kuantum ışınlama test edildi


Kuantum ışınlama test edildi.

Kanada ve Çinli 2 ekip birbirinden uzakta bulunan 2 foton arasında kuantum ışınlama yapmayı başardı. Bilim insanları bunun için de şehirlerarası fiber optik kabloları kullandı. Bu da kuantum şifreleme yöntemiyle bilgilerin daha güvenilir hale getirilmesine olanak sağlıyor.


Bilim insanları ve bilgisayar uzmanları uzun yıllardır kuantum dolanıklığı (Işıktan hızlı mesaj transferi için imkân sağlayan bir fiziki olgudur ve kuantum mekaniğine özgüdür) üzerinde çalışmalar yürütüyor. Eğer iki parçacık birbiri içine girmişse birinin durumu üzerindeki ölçümler diğerinin durumunu da, aralarındaki mesafe ne olursa olsun, anında etkiler. Bu cümlede 2 kelime dikkat çekiyor: etkilemek ve anında. Nasıl olur da bir parçacık, etkileşimde olmadığı bir başka parçacığın başına gelenlerden etkilenir? Gerçekte, bu etki nasıl olur da hiç zaman kaybetmeden diğerine aktarılabilir? Fizikçiler parçacıkların belli bir yerde olmayan garip şeyler olduğunu söylüyor. Anındalık kriterine gelince, her ne kadar bu Einstein’ın söylediklerine ters de olsa, bu bir bilginin sonsuz hızda iletildiği anlamına gelmiyor. Bir parçacıkta ölçüm yapılmadığı sürece diğer parçacıkta hiçbir şey yaşanmıyor. Birinden diğerine iletilen herhangi bir sinyal yok.
Bu ilginç fenomene, muhtemelen pek çok bilim insanını etkileyen Star Trek dizisinden dolayı ışınlama adı verildi. Ancak, bu deyim tam olarak yerinde kullanılmıyor, çünkü dizideki gibi maddenin bir yerden diğerine taşınması olayı yok. Sadece kuantum düzeyde bir ışınlama var. Fizikçi olmayanlar için bu bilgiler biraz teknik ya da anlamsız olabilir. Fakat bilişim uzmanları hemen bir uygulama alanı buldu bile: Dolanık haldeki iki fotonu almak ve birini iletişim halinde bir bilgisayara yollamak. Eğer bir sızma olur bir ajan mesajı okumaya çalışırsa, bu fotonu ve dolayısıyla içerdiği bilgiyi modifiye eder. Bu da bir şifreleme anahtarının yollanması için oldukça ideal bir yönteme benziyor.
BUNUNLA DA İLGİLENEBİLİRSİNİZ: Pekin’den dünyanın ilk kuantum uydusu

İlk olarak 1993’te düşünülen bu şey 1997 yılında da laboratuvarda başarılı olarak denendi. Fakat gerçek hayatta bunu gerçekleştirmek oldukça zordu. Her denemede parçacıkların arasındaki mesafe biraz daha açıldı. Bu alandaki rekor 2012 yılında 143 km mesafeyle kırılmıştı. Deney 2012’de Kanarya adalarından Tenerife ve Las Palmas adaları arasında yapıldı. 2014 yılında İsviçre’de 25 km’lik mesafede kuantum durumu modifiye edilmiş bir fotonun ikizi gönderildi. Üstelik burada bilgi farklı fiziksel bir yapıya sahip olan bir kristale gönderildi.

Fizikçilere göre, zamanla bu fotonlar güçlendiriciler yardımıyla düşünülenden çok daha uzaklara gönderilebilir. Ancak, o aşamaya gelmek için hâlâ yapılması gereken çok şey var.

Bu çalışmalar hâlâ deneysel aşamada ve gönderilen bilgiler de oldukça az. Bu tekniklerin bir aşamaya gelmesi için uzun zaman gerekecek. Belki o zaman bütün şifreleri kırabildikleri iddia edilen kuantum bilgisayarların şifre kırma gücüne dayanacak yeni bir şifreleme yöntemi gelişebilir.
BUNUNLA DA İLGİLENEBİLİRSİNİZ: Pekin’den dünyanın ilk kuantum uydusu 
Réactions : 

Related

New 780606185331606507

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item