Kitap: Meditasyonun beyin üzerindeki etkileri


Psikolog ve nörologlar meditasyonun beyin üzerindeki etkilerini görmek için günden güne bu alana daha fazla yoğunlaşıyor. Peki, meditasyonun beyin üzerindeki etkileri nelerdir?


Bazı çalışmalara göre meditasyon kaygıdan kaynaklı bazı semptomları ve bazı ağrıları azaltabiliyor. Ama meditasyon hakkında ne biliyoruz? Faydaları nelerdir?

James Kingsland bu sorulara “Nöroloji zamanındaki Buda” kitabında cevap veriyor. Bilimsel gazeteci James Kingsland Nature, New Scientist ve Guardian ile birlikte çalışıyor. Gazetecinin beyne adanmış bir bloğu da var.

Gazeteci beyin-meditasyon ilişkisine dair şunları söylüyor: “ Meditasyon üzerine yapılan araştırmaların geçerliliği beyni gözlemleme ve incelemeye yarayan teknolojilerin gelişmesiyle (IRM) artış gösterdi ve meditasyonun beyin aktivitelerini değiştirdiği gözlendi.”

Stres ve uyku sorunuyla savaşmak için meditasyon

James Kingsland stres ve uyku sorunlarına karşı meditasyonun etkilerine dair de şunları söylüyor: “Meditasyonla yapılan terapinin majör depresyonların tekrar etmesine karşı çok güçlü tanıklıklar var. Bu alanlardaki klinik çalışmalar hâlâ işin başında, fakat meditasyonun kaygı, kronik ağrılar ve bağımlılık gibi semptomlara karşı etkililiği her gün daha fazla geçerlilik kazanıyor.”

James Kingsland’ın “Nöroloji zamanındaki Buda” adlı kitabında modern bilimin de tecrübelerine yer vererek, meditasyonun insan beyni üzerindeki transformasyonunu işliyor. Kitapta herkesin Buda olarak tanıdığı Siddhārtha Gautama’nın 29 yıllık ruhsal yolculuğunun ondaki değişimleri de işleniyor.

Kaynak
Réactions : 

Related

uykusuzluk 8548574688938043952

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item