Kansere karşı ilk proton terapisi başladı

Kansere karşı ilk proton terapisi başladı. 

Fransa’nın Nice kentindeki Antoine Lacassagne Kanser Merkezi bunun dünyada bir ilk olduğunu iddia ediyor. 


Fransa’nın Nice kentindeki Antoine Lacassagne Kanser Merkezi’ne bağlı Akdeniz Proton Terapisi Enstitüsü’nde, yüksek enerjili proton terapisi ilk kez bir hastaya uygulandı. Enstitü bu yöntemin dünyada bir ilk olduğunu savunuyor.

Enstitünün genel müdürü ve radyoterapist olan Dr. Yves Bondiau, proton terapi yöntemiyle tedavi edilen ilk hastanın beyin tümörünün olduğunu ve cerrahi operasyona başvurulamayacak durumda olduğunu ifade etti. Proton terapisi yöntemiyle “dozu iyi ayarlanmış” ve yüksek radyasyonlu protonlar tümörlü bölgelere verildi. Üstelik bu yapılırken etraftaki sağlıklı dokulara da “zarar verilmiyor.”Proton terapisiyle daha iyi hedef alınıyor ve hasta bunu kemoterapiye göre daha iyi tolere ediyor. 


Geçen Haziran ayında açılşı yapılan cihaza Proteus One ismi verilirken, cihazın bir tür proton hızlandırıcı ve boyutları itibariyle türünün tek örneği olduğu kaydedildi. Enstitü yetkilileri bunun kanser tedavisinde yeni bir umut olduğunu ifade ediyor.

X ışınlarının kullanıldığı klasik radyoterapi yerine proton terapisi (protonterapi) fiziksel parçacıklar olan protonlar kullanır. Enstitünün uzmanlarına göre bu yöntem hem daha etkili, hem de hastalar tarafından daha iyi tolere ediliyor: “Kanserli dokuya verilen protonlar, bütün enerjilerini serbest bırakır. Parçalanan protonların yolculuğu da burada sonlanır, bu da çevre dokuların zarar görmesine engel olur.”

Kaynak 

Related

radyoterapi 3825833431288185620

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item