Işığı 10 kat yavaşlattılar!


Çalışma sayesinde optik bilgisayarlar ile 3D ekranların normal kullanıcılara ulaşması pek de uzak bir olasılık görünmüyor.


Bilimsel dergi Physical Review Applied'da yayınlanan bir çalışmaya göre, Rus ve Japon araştırmacılardan oluşan bir ekip ışık hızını yavaşlatmayı başardı.

Moskova Lomonossov Eyalet Üniversitesi'nin Fizik Fakültesinden Tatiana Dolgova, çalışmaya dair şu bilgileri verdi:

"Fizikçi Mitutseru İnoue ile birlikte 15 yıllık çalışma sonucunda, nano yapılar üzerine pek çok şey öğrendik. Işık özellikle kristaller içerisinden havadaki hızına göre 10 kat daha yavaş geçiyor."

Ancak deneyler için kullanılan yapay kristallerin üretimi uzun yıllar aldı. Manyetik olduğu belirtilen bu kristaller, 1998 yılında Profesör Inoue tarafından geleceğe yönelik olarak tasarlandı.

Işık hızının yavaşlatılması, optik bilgisayarlar (ışıkla çalışan bilgisayarlar, normal bilgisayarların binlerce katı daha hızlı çalışma potansiyeline sahip), 3D ekranlar ve insanların manyetik alanı da dahil olmak üzere manyetik alan algılayıcılarını tasarlamaya hizmet edecek.

Çalışma, Michael Faraday'ın fikirlerini de kanıtladı: 19. yüzyılın İngiliz araştırmacısı Faraday, ışığın prizmaya nazaran mıknatıstan daha zor geçtiğini söyleyen ilk kişi olmuştu.Araştırmacılar, bu çalışmanın süper bilgisayar çağının başlangıcı olacağı söylemek için de erken olduğunu söyledi. Zira mevcut durumda ışığın gücü çok küçük ölçekte kullanılabiliyor.

Ancak yine bu keşif ışıkla ilgili yeni perspektiflerin kapısını açıyor.

Kaynak
Réactions : 

Related

optik bilgisayar 6011224557133990310

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item