İnsanlarla makineler arasındaki sevgi bağı gerçek mi oluyor?

Gündelik hayatta sürekli yanınızda olacak ve size arkadaşlık edecek bir yapay zekâ ister miydiniz?
İnsan ile makine arasında olası bir aşk ilişkisi yıllardır tartışmalara konu oluyor. 2013 yılında gösterime çıkan Her filmi de bir insanın bir makineyle ne kadar güçlü bir bağ kurabileceği konusu işlenmişti. Filmdeki yapay zekâya benzer bir sistem artık gerçek oluyor.

2013 yılında Her filmi sinema salonlarına geldiğinde bazı basın organlarında bu yapay zekâ teknolojisinin gerçekte var olup olmadığı sorgulandı. Filmde Samantha adıyla bir asistan olarak görev alan yapay zekâ teknolojisi zamanla gelişerek gerçek yaşamda ulaşılan özelliklerin çok ötesine geçmişti: ses tanıma özelliği, doğal dili anlama, dil analizi, diyalog, mantık yürütme, bir şeyleri planlama ve öğrenme kapasitesi…

Şu an cep telefonlarında kullanılan Siri, Cortana, Alexa, vb. Yapay zekâ teknolojileri Samantha’nın yanından bile geçemiyor. Futurism sitesinin haberine göre, bilim kurguya atfettiğimiz pek çok şey artık gerçek hayatın bir parçası. Site Asteria adlı Amerikalı bir start-up’ın teknolojisinden bahsediyor. Habere göre, bu start-up Her filmindeki Samantha ile benzer özelliklere sahip.

Asteria yapay zekâsı geliştiricileri tarafından, tıpkı Samantha gibi günlük hayattaki bir arkadaş olarak tanımlanıyor. Yapay zekâ, bilgilerimizi, alışverişlerimizi ve internet üzerindeki alışkanlıklarımız ile fiziki hayatımızda yaptıklarımız ve ilişkilerimiz arasındaki bağı kurabiliyor.

Her yere taşınabilen Asteria herhangi bir anda herhangi bir nedenle kullanılabilir. Örneğin, günümüzü organize etmek için Asteria’dan yardım isteyebilir, ilişkilerimizi ve sağlık bilgilerimizi takip etmesini isteyebiliriz. Tüm bunların yanında Asteria’nın bu dünyadan bir şeyler öğrenmesi için ona yardım da edebiliriz. Bu da yapay zekâ ile insan arasındaki ilişkinin daha güçlü olmasına olanak sağlayabilir. Tıpkı Her filindeki gibi…

Fakat bunlar start-up tarafından ifade edilenler. Asteria’nın gerçek hayattaki performansını ve yapabildiklerini görmek için bekleyip görmekten başka yapacak ir şey yok.

Asteria yapay zekâsı şu an internette ön satışa sunulmuş durumda. Sadece 300 kopyayla sınırlı tutulmuş olan Asteria’nın fiyatı da 299 dolar ve 2017’den itibaren satışa sunulacak.
Réactions : 

Related

yapay zekâyla arkadaş olmak 1064968677149304971

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item