İlk insanlar Afrikadan kaç göç yaptı?

İlk insanlar Afrikadan kaç göç yaptı?

Araştırmacılar, Afrikalıların dünya nüfusunu oluşturmak için ilk kitlesel göçü nasıl gerçekleştirdiği konusunda bir sonuca vardı.


Araştırmacılar kendilerine şu soruyu sordu:

İnsanlığın beşiğinde dünyanın geri kalanına tek bir kitlesel göç mü yaşandı, yoksa birden fazla mı? Diğer bir ifadeyle bugünkü topluluklar açısından hangi göç belirleyici oldu? Bu konuda birbiriyle zıt iki teori var, ancak, yeni çalışmalarla, aralarından biri daha fazla ağırlık kazandı.

Bazılarına göre, ilk göç dalgası 120 bin yıl önce Güneydoğu Asya ve Okyanusya'ya doğru yaşandı. İkinci göç ise daha sonra Avrasya'ya doğru oldu. Bazılarına göre de 80 bin yıl önce tek bir kitlesel göç yaşandı. Nature bilimsel dergisinde yer alan bir araştırma, bugünkü mevcut toplulukların çoğunun kökeninde 80 bin yıl önceki göç dalgasının yattığını gösteriyor.

Bu konuda üç araştırma yapıldı. Toplam 787 kişi üzerinden üç genetik analiz yapıldı. Analizler Harvard Medical School, Kopenhag Üniversitesi ve Estonya Biocentre laboratuarları taarfından yapıldı. Harvard, 142 farklı topluluktan 300 kişinin genomunu inceledi.
Sonuç şu çıktı:

Avustralya ve Yeni Gine yerlileri, bugün Afrikalı olmayan diğer halklar gibi aynı göçün sonucunda ortaya çıktı.

Kopenhag'ın araştırmasında da benzer sonuca ulaşıldı. 83 Avustralyalı aborjin ve 25 Papua Yeni Gine sakini incelendi. Bu topluluklar da 72 bin yıl önce yaşanan göçten kaynağını alıyor.

Araştırmaya göre insan göçleri iki hat üzerinden gerçekleşti: Biri Güney Asya diğeri Avrasya.

Üçüncü araştırmadaysa hafif bir fark var:

Biocentre araştırmacıları, Avrupa kökenli 379 birey üzerinde araştırma yaptı. Yeni Gine sakinlerinin en az % 2'si genetik olarak 120 bin yıl önce yaşanan göçten kaynağını alıyor.

Ama 120 bin yıl önceki ilk yolcular, çağdaş toplumlara genetik olarak çok az katkıda bulundu. Bu da günümüzdeki insanların kökenlerine dair hipotezleri bozmuyor.
Réactions : 

Related

Papua Yeni Gine 8942873418676590873

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item