Hidrojenle çalışan araba: İsviçre’de hybrid bir istasyon test ediliyor…


Pek çok gelişmiş ülke gibi İsviçre de yakın zamanda patlama yapmaları beklenen elektrikli ve hidrojenli arabalar için hazırlık yapıyor. Tüm bunlar için büyük bir dağıtım ve istasyon ağı da kurmak gerekiyor. Bu çerçevede Lozan Federal Politeknik Okulu bir proje çerçevesinde bir istasyon geliştirdi. Sıfır karbon dioksitle istasyonda üretilen elektrik ve hidrojenle arabalar şarj edildi.
Elektrikli arabaların gelmesiyle birlikte eski petrol istasyonları yavaş yavaş değişmek zorunda kalacak. Avrupa’daki pek çok ülkede hem kamu, hem de özel sektör elektrikli ve hidrojenli araçların şarj edilmesi/doldurulması için büyük yatırımlar yapıyor. İsviçre’deki Lozan Federal Politeknik Okulu (EPFL) Valais kantonundaki Martigny kentinde bir deneysel istasyon kurdu. Bu istasyonda hem elektrikli şarj edilebiliyor, hem de hidrojenli arabalar doldurulabiliyor. Hatta hidrojenli arabalar 3 dakikada doldurulabiliyor.

Kullanılan hidrojen de elektroliz yöntemiyle istasyonda üretiliyor. Kullanılan elektrik de güneş, rüzgâr veya su gibi yenilenebilir doğal kaynaklardan elde ediliyor. Yani ne elektriğin, ne de hidrojenin üretilmesi için herhangi bir karbondioksit salınımı söz konusu değil. Martigny kenti tarafından üretilen bu elektrik 400 kWh kapasiteli dev bir bataryada depolanıyor.

Gelecekten fırlamış olan bu istasyonda pek çok sensör de bulunuyor. Politeknik Okulu’ndan yapılan açıklamada, mühendislerin bu sensörleri kullanarak, üretimi, depolamayı, sıkıştırmayı ölçüp anlayarak, bunları nasıl daha da geliştirebileceklerini ölçtükleri kaydedildi.

Ülkemizdeki elektrikli ve hidrojenli araçların sayısının artması dileğiyle…
Réactions : 

Related

yenilenebilir enerji kaynağı 5418405044649213658

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item