Her 10 ölümden biri hava kirliliğinden kaynaklanıyor!

Atmosfer kirliliği erken ölümlere neden olan faktörler arasında 4. sırada yer almasının yanı sıra sıtmadan da 6 kat daha fazla öldürüyor…


Hava kirliliği 2013 yılında 5,5 milyon insanın ölümüne neden olmuştu. Hava kirliliğinden kaynaklanan hastalıklar ( kalp damar hastalıkları, akciğer kanseri, solunum sistemindeki hastalıklar…) dünyadaki her 10 ölümden birinin nedeni. Ayrıca hava kirliliği sıtmadan da 10 kat daha fazla öldürüyor.

Dünya Bankası’nın Perşembe günü yayınladığı raporda dünya nüfusunun % 87’si 4. Büyük ölüm nedeni haline gelen hava kirliliğine maruz kalıyor.

Doğu Asya ülkelerinde yaklaşık 2,2 milyon kişi hava kirliliğinden dolayı yaşamını yitiriyor. Doğu Asya’yı 1,8 milyonla Güney Asya ülkeleri takip ediyor. Daha sonra da 605,000 kişiyle Sahra Altı Afrikası geliyor. Avrupa ve Orta Asya’da yaklaşık 1 milyon kişi hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybederken, bu sayı ABD’de yüz bin.

Bu kadar insanın hayatını kaybetmesinin ekonomik olarak da büyük bir maliyeti var. Dünya Bankası’na göre bu rakam 225 milyar dolar dolayında (insanların yaşamlarını yitirmelerinin ekonomik karşılığı konusunu etik bulmadığım için, bu bölümdeki detayları es geçiyorum).
Hava kirliliğinden kaynaklı küçük parçacıklar beyinde bulundu

Pazartesi günü PNAS bilimsel dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, muhtemelen atmosferik kirlilikten kaynaklı olan küçük manyetit parçacıkları beyinde bulundu. İngiltere, Meksika ve ABD’li bilim insanları bu parçacıkların Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların gelişmesinde rol üstlendiğini düşünüyor.

BUNUNLA DA İLGİLENEBİLİRSİNİZ: Yıllık yenilenebilir doğal kaynaklarımızı tükettik

Kaynak
Réactions : 

Related

solunum sistemindeki hastalıklar 6960126153873483196

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item