Güneş sisteminde bir okyanus daha bulundu


Güneş sisteminde bir okyanus daha bulundu.
Yakında başka canlılarla karşılaşma şansımız yükseliyor.


Satürn’ün uydusu Dione'de 100 kilometre derinlikte sıvı halde bir okyanus keşfedildi.

Belçika Kraliyat Gözlemevi, "Dione okyanusu hiç kuşkusuz kalıcı bir mikrobik yaşam için yaşanılabilir potansiyel bir alanı oluşturuyor. Zira okyanus ile çekirdek arasındaki temas hayati önemdedir" ifadelerini kullandı.

Kraliyet Gözlemevi araştırmacısı Attilio Rivoldini, çekirdek ile okyanus arasındaki ilişkinin mineral tuzlar ve bir enerji kaynağı sağladığını belirtiyor. Her iki bileşim, yaşam için temel bileşenleri oluşturuyor.

Dione'deki bu keşif bir ilk değil. Satürn'ün diğer iki uydusu olan Titan ve Enceladus'ta da yer altı okyanusları tespit edilmişti. Ancak, çok derinde olduğu için Dione'deki okyanusa erişmek mümkün görünmüyor. Ama Enceladus'taki okyanustan yüzeye düzenli bir şekilde örnek fışkırıyor. Bunlar da uzay sondaları tarafından toplanarak analiz edilebiliyorlar.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA da 26 Eylül Pazartesi günü yaptığı bir açıklamada Jüpiter'in uydusu Europa'da muhtemel su buharına rastladıklarını ifade etmişti. NASA'ya göre uyduda dünyadaki bütün suyun toplamından daha fazla su bulunduran bir yeraltı okyanusu da var olabilir.
Réactions : 

Related

Titan 3623444213110655245

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item