Göz yorgunluğuna karşı göz yogasını deneyebilirsiniz

Göz yorgunluğuna karşı göz yogasını deneyebilirsiniz
Sürekli kullanılan gözlerimiz, ekranlar, ışık dalgaları ve çevre kirliliği yüzünden yorulur. Buna çözüm bulmak için de ABD’li bir oftalmolog yoga bazlı bir metoda başvurdu. Gözlerinizi tekrar canlandırmak için her yerde yapabileceğiniz birkaç basit egzersiz yeterlidir. 


Bates yöntemi

Bates yöntemi günümüzde sık sık göz yogası olarak da adlandırılmaktadır ve 20. yüzyılın başlarında Amerikalı William Bates tarafından geliştirildi. Bates’e göre gözlerde oluşan sorunlar zihinsel kaynaklıdır. Dolayısıyla bu görme sorununu gidermek gerekiyor. Dr. Bates hasta gözlerin sağlıklı olanlara göre daha zor hareket ettiğini farketmiş. Bugün sürekli ekranlara fikslenmiş gözlerimiz nedeniyle bu sorunlar giderek artıyor. Bu da gözlere egzersiz yaptırmaya dayalı olan göz yogasının önemini biraz daha arttırıyor.

Gözleriniz hareket kabiliyetini tekrar kazansın

İşaret parmağınıza odaklanın. Parmağınızı olabildiğince burnunuza yaklaştırın, bu arada parmağınızın net göründüğüne de dikkat edin. Sonra yavaş yavaş parmağınızı mümkün olan en uzak yere götürün. Hareketi mümkün olan en yavaş şekilde 20 kez tekrar edin.

Bir başka egzersiz: rahatça oturun, başınızı oynatmadan olabildiğince yukarı bakın, sonra da mümkün olan en aşağı tarafa. Hareketi 10 kez tekrarladıktan sonra gözlerinizi 30 saniye kapatın.

Egzersizi biraz farklı bir şekilde tekrarlayın: önce yukarı-sol tarafa, sonra sağ-alt tarafa, sağ-üst taraf ve sol-alt taraf. Bunu da 10 kez yapın ve gözlerinizi 30 saniye kapatın.

Son olarak; ufka bakarak gözlerinizle alfabeyi çizin. Bunu yavaşça ve başınızı oynatmadan yapın. Her 6-7 harfte gözlerinizi kapatarak bir mola verebilirsiniz. Bunu günde 1 kere yapın.
Rahatlama ve gevşeme

Yoga derken ilk akla gelen nefes alma ve rahatlamadır. Eğer mümkünse egzersizlerinizi uygun, doğal ışığın olduğu ve sessiz bir ortamda yapınız. İlk olarak gözlerinizi kapatarak, zihninizde gözlerinize odaklanın. Bu da gözlerinize olan kan akışını düzenler ve gözün iç basıncını da düşürür. Daha sonra derin nefes alınız. Nefesinizin burundan değil de gözlerden geçtiğini düşünün. 10 dakika kadar bunu sürdürün.

Unutmayınız ki bol su tüketmek ve A ile E vitaminleri bakımından zengin olan yiyecekler gözünüzün sağlığı için önemlidir…
Réactions : 

Related

New 5753545344715491543

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item