Geleceğin tıbbı: ilaçlar bir mikro robot tarafından taşınacak.

Geleceğin tıbbı: ilaçlar bir mikro robot tarafından taşınacak.

Güney Koreli bilim insanları silli protozoalardan esinlenerek bir mikro robot geliştirdi. Uzaktan control da edilebilen bu mikro robot kan damarlarında hareket ederek, gerekli ilacın ilgili bölgelere gönderilmesini sağlayabilir.


Genellikle alınan ilaçlar sadece belli bir organ ya da doku üzerinde etkili olmak için alınsa da bütün vücuda yayılır. Bu da ilaçların yan etkilerinin temel nedenleri arasında yer alır. Fakat ilacı gerekli doku ya da organa taşıyan bir mikro robot buna engel olabilir. Ama bir robotun damarlarda ve gerekli bölgeye hareket etmesi nasıl sağlanabilir? Genellikle bu tür durumlarda bilim insanları biyomimetizme başvurur.

Güney Koreli bilim insanları da mikro robotlarının hareketi için çözümü doğada buldu. Örneğin, bazı bakteri ve protozoalar sıvıların içinde hareket etme kapasitesine sahiptir. Örneğin Korelilerin robotunun silleri var ve bu sillerle hareket edebiliyor. Tek hücreli terliksi hayvan gibi…
Sil hareketleriyle hareket edebilen bir robot

Scientific Reports bilimsel gazetesinde yayınlanan çalışmada, bilim insanları terliksi hayvandan etkilenerek ürettikleri mikro robotlarının çalışma prensibini açıklıyor. Mikro robotun temel hatları 3D lazer litografi yöntemiyle üretildi. Robotun uzunluğu 220 µm ve saniyede 340 µm hızında hareket edebiliyor. Sadece sillerin üzerine çok ince nikel ve titanyum katmanları konuldu.

Elektromanyetik bobin sistemiyle de sillerin hareket etmeleri sağlandı. Sillerin hareketleri de robotun hareket etmesini sağlıyor. Mikro robot kontrol edilebilir ve de 0 ile 110° arasındaki açılarla hareket ettirilebilir, yönü değiştirilebilir.

Mikro robotun bu hareket kabiliyeti onun kan damarlarında istenilen yerlere doğru hareket ettirilerek gönderilmesine olanak sağlıyor. Araştırmacılar için bir sonraki aşama, üretilen robotun biyo uyumlu olup olmadığını in vivo (canlı üzerinde) yöntemle test etmek olacak.BUNUNLA DA İLGİLENEBİLİRSİNİZ: Biyomimetizm: Ses izolasyonu için örümcek ağı kullanmak

Related

tıp 473871592628301950

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item