Galaksimizin dev elmaslarla dolu olduğunu biliyor muydunuz?

ABD’deki Columbia Üniversitesi’nden bazı araştırmacılar nötron yıldızlarındaki gezegenlerin nasıl oluştuğuna dair gizemli mekanizmayı çözmeye çalıştı.Araştırmacılar, bir nötron yıldızıyla bir beyaz cüce arasındaki uzun zamanlı dijital etkileşim simülasyonu yöntemini kullanarak, nasıl oluyor da nötron yıldızlarının etrafında gezegen sistemlerinin oluşabildiği sorusuna yanıt vermeye çalıştı. Nötron yıldızları süpernovaların patlamalarından sonra oluşur. Normalde bu şiddetli patlamanın etraftaki gezegenleri ya tamamen yok etmesi ya da çok çok uzaklara fırlatması gerekiyor.Simülasyona göre, patlamaların % 1’inde nötron yıldızı beyaz cüceyi yavaş yavaş yok etmekte. Galaksimizdeki nötron yıldızları ile cüce beyazların sayılarının fazlalığı göz önüne alındığında pulsarların etrafında çok sayıda gezegen olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bir nötron yıldızını yoğunluğu güneşle dahi kıyaslanacak kadar oldukça fazladır. Çapı da küçük olan yıldızın çekim gücü oldukça yüksek olduğu için bazen beyaz cüceleri kendisine doğru çeker. Bu durumda da maddeden oluşan bir disk oluşur. Daha sonra dış katmanlardaki çok yüksek basınçtan dolayı elmas veya lonsdaleitten (lonsdaleit, elmas ve grafitle birlikte kristalleşmiş karbonun 3 formundan biridir) oluşan gezegenler oluşur. Bu tip gezegenlerde başka bir element olmadığı için elmasların ağırlığı 100 oktilyon karata (29 sıfırlı bir rakam) kadar çıkabilir.


Bu elmas gezegenlerin atmosferleri de çok fazla kalın olmaz. Atmosferde daha çok oksitlenmiş karbon ile oksijen bulunur. Nötron yıldızlarının etrafındaki gezegenlerde radyasyon o kadar yüksektir ki, oralarda hiçbir elektronik alet veya araç çalışmaz.

Ne diyorsunuz? Gidip galakside biraz elmas toplayalım mı? :-)


Kaynak
Réactions : 

Related

pulsarlar 8675634890142879093

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item