Filler de ölülerine ağlar!

Sıradışı bir olay kameraya takıldı: Bir dişinin kadavrasının etrafında dönen filler. Görüntüleri çeken zooloğa göre bu durum hiç alışılmadık ve sıradışı, ancak bunun için tam bir açıklama getiremiyor.


Filler, ölü bir filden arta kalan kadavraya yaklaşıyor ve onu hortum ve ayaklarıyla kontrol ediyor. Kadavranın yanından geçen fil sürüsünün her üyesi mutlaka birkaç saniye cenazenin önünde duruyor. Kadavra yaklaşık 55 yaşındaki bir dişi file ait. Kenya’nın Kuzey’indeki Samburu doğal parkının annelerinden biri olarak da kabul edilen fil, görüntüler çekildiğinde 2-3 haftadır ölmüştü. Colorado State Üniversitesi’nde doktora yapan Shifra Goldenberg kraliçe Victoria olarak da adlandırılan fili yakından izliyordu.

Filin hayatını kaybettiği yere dönen genç araştırmacı çok ender rastlanan bir olaya tanık oldu: 3 farklı gruptan filler Victoria’nın etrafında toplandı. National Geographic tarafından yayınlanan videoda, zoolog fillerin bu davranışının kesinlikle sıradışı bir olay olduğunu ifade ediyor.

Hayvanların stresli olduğunu vurgulayan Shifra Goldenberg, bu davranışın muhtemelen bir çeşit yas tutma merasimi olduğunu kaydediyor. Araştırmacı için daha ilginç olan şeyse Victoria’nın önünde duran 3 farklı gruptan fillerin Victoria ile aynı ailede yer almaması.

Her şey bir yana filler birbirleriyle çok güçlü sosyal bağlar kurma kapasiteleriyle tanınır. Fakat fillerin dışında yakınlarıyla sosyal bağlar kurabilen farklı memeli türleri de vardır. Şempanze ve yunus gibi memeliler de yakınları için empati kurma yeteneğine sahip. İlk olarak 1960 yılında Jean Godall adlı bilim insanı şempanzeler arasındaki yardımlaşmayı gözlemlemişti (sağlıklı şempanzeler hasta olanlara yiyecek getiriyordu).

Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.Kaynak
Kaynak
Réactions : 

Related

zooloji 8764327028191985057

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item