Etna yanardağı niçin durmadan yer değiştiriyor? Gizemi çözldü!

Bilim insanları İtalya’daki Etna volkanının ağzının niçin sürekli yer değiştirdiğinin sırrını çözdü.


Etna yanardağı sürekli yamaçları üzerinde gezinir ve çok nadiren aynı yerde kalıyor. Bilim insanları bunun nedenini volkanın yamaçlarından birinin stabil olmadığı ve sürekli olarak çökmekte olduğunu tespit etti. Etna’nın aktivitesine dair çalışmalar Frontiers in Earth Science dergisinde yayınlandı.

Roma 3 Üniversitesi’nden bilim insanı Valerio Acocella çalışmalarına dair şunları ifade ediyor: " Bu volkanın sürekli devam eden aktiviteleri bizim için büyük bir avantaj. Normalde çok uzun yıllar alan volkanları gelişimini Etna’da birkaç yılda izlemek mümkün. Etna’nın üzerinde en çok çalışılan volkan olmasının nedeni de budur. "

Acocella ve çalışma arkadaşları, volkanın ağzının niçin sürekli yer değiştirdiğini bulduklarını ifade etti. Bili insanları Etna’nın 2007’den beri yaşanan son 6 patlamasını inceledi. Etna’ın Kuzeybatısındaki kayalıkların stabil olmadığı tespit edildi. Bu da volkanın aktif hale geldiği esnada o bölgenin çökmesine neden oluyor. Bilim insanları buna neden olan şeyin Etna’nın 20. yüzyılda artan aktiviteleri olabileceğini ifade etti. Araştırmacılar, Etna’nın altındaki kayalıkların hareketinden yanardağ patlamalarını önceden tespit ederek olası afetlerin önüne geçmeyi düşünüyor.

Kaynak


Réactions : 

Related

volkan yer değiştiriyor 3944111271422575829

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item