Eş cinsellik hayvanlarda sanılandan daha yaygın!

Erkek termitler (ak karınca) için eş cinsellik yalnızlıktan daha iyi.Kyoto’daki böcek ekolojisi laboratuvarında 2 entomolojist bir çalışma yürüttü. Çalışmada termitlerin (ak karınca) hayatı, sanki orada hiç dişi yokmuş gibi organize edildi. Erkek termitlerin böyle bir durumda nasıl davranacakları anlaşılmaya çalışıldı.

Erkek termitlerin homoseksüel davranışlar gösterdiği ve birlikte yuva kurdukları görülünce Japon bilim insanları şaşırdı ve bunun nedenini sorguladı. Eş cinsel davranışlar doğadaki pek çok hayvanda görülür. Fakat bu davranışlar birkaç istisna dışında genellikle karşıdaki kişinin cinsiyetini ayırt edememekten kaynaklanır ve vaziyet anlaşılınca da ilişki kısa sürede son bulur. Animal Behaviour bilimsel dergisinde yayınlanan termitler üzerindeki bu çalışma bu nedenle oldukça önemlidir. Çalışmada, eş cinsel hayat yaşayan bazı erkek termitlerin dişi termit arayışından dahi vazgeçtikleri gözlendi.

Bilim insanları, bu davranışın nedenini sorguladıklarında erkekler arasında oluşan bu bağın bazı avantajları olduğunu farketti: çift olarak yaşayan termitlerin ömrü yalnız yaşayanlardan daha uzun. Avcılardan kurtulmak daha kolay oluyor. Özellikle dişi termit arayan bir erkek termit tamamen daha savunmasız hale gelebiliyor. Araştırmacıların bir başka gözlemi de avcıların çok olduğu yerlerde erkek termitler daha büyük sıklıkta birbirleriyle yuva kuruyor.

Üstelik erkek termitler tamamen homoseksüel hale dönüşmüyor. Örneğin eğer heteroseksüel bir termit çifti yakın bir yere yuva kurarsa, homoseksüel erkek termitlerden biri yuvaya saldırarak erkek termiti öldürüp dişiyi kendisine alabiliyor. Japon bilim insanlarına göre doğadaki bazı şartlarda eş cinsel yuvalar kurmanın hayatta kalmada avantajları olabiliyor.

Kaynak
Réactions : 

Related

termit 8761004952158247946

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item