En kötü 7 böcek ısırığı/sokması

Bal arısı, yaban arısı… Hangisinin sokması daha fazla acı verir? Entomolog (böcek bilimci) Justin Schmidt böcek sokmalarının verdiği acıyı ölçmek bir ölçek yaptı. Daha sonra da pek çok test yaptı…


 Entomolog Justin Schmidt çalışması gereği pek çok zar kanatlı böcek türüyle (Hymenoptera) yakın temas içine girmek zorunda kaldı. Ancak, zehirlerini ölçmek için verdikleri acıyı ve toksisitelerini ölçmesi gerekiyordu. Acıyı 1 ile 4 arasında sınıflandıran Schmidt endeksi de böyle doğdu.

İşte entomoloğun çalışmalarına göre en fazla avı veren 7 zar kanatlı. İtiraf etmeliyim bazı acı betimlemeleri biraz ilginç.

7 numara: Ateş karıncaları

Güney Amerika kökenli ateş karıncaları (Solenopsis invicta) korkutucu ismine rağmen endekste sadece 1 numaralı bir acı bırakır. Isırığı ani, yakıcı ve alarm vericidir. Schmidt’e göre ateş karıncalarının ısırığı elektrik prizini ararken sert tüylü bir halıda yürümeye benziyor.


6 numara: Bal arısı

Pek çoğumuz bal arısının (Apis mellifera) iğnesinin tadına bakmışızdır. Araştırmacı bal arısının sokmasını 2. dereceden sınıflandırır ve deride yanmaya neden olan bal arısı sokmasını bir kibritin yanan başının tene dokunmasına benzetiyor.


5 numara: Yaban arısı

Yaban arısı (Vespula pensylvanica) da araştırmacının test ettiği zar kanatlılar arasında yer alıyor. Schmidt endeksine göre yaban arısının sokması 2. Derece olarak sınıflandırılıyor. Yaban arısı sokması sıcak ve dilde sigara söndürmeye benzetiliyor.


4 numara: Hasat karıncaları

Hasat karıncaları (Pogonormyrmex badius) Kuzey Amerika kökenli karıncalardır. Araştırmacı ağrıyı 3 derece olarak sınıflandırıyor ve matkapla tırnağınızı delmeye çalışan birinin verdiği acıya benzetiyor.


3 numara: Dev yaban arısı (Pepsis)

Dev yaban arıları Pepsis (Tarantula hawk) Amerika kökenlidir. Örümcek avcısı arılardandırlar. Bu arılar özellikle tarantulaları avlamalarıyla da tanınır. Schmidt endeksine göre 4. Dereceye ulaşan dev yaban arısının sokması elektrik gibidir. Köpüklü küvetinize saç kurutma makinesi düşmesi gibi tanımlanmış bu zar kanatlının verdiği acı.


2 numara: Mermi karıncaları

İsmi gerçekten de korkutucu, değil mi? Mermi karıncaları (Paraponera clavata) Orta ve Güney Amerika kökenlidir ve endekse göre maksimum düzey olan 4. dereceye ulaşır. Entomoloğa göre ağrı topuğa çakılmış 10 cm’lik bir çiviyle korların üzerinde yürümeye benziyor.


1 numara: Savaşçı yabani arı

Savaşçı yabani arı (Synoeca septentrionalis) Güney Amerika kökenlidir. Araştırmacı bu zar kanatlının verdiği acıyı betimlemek için işkenceden söz ediyor. Schmidt’e göre acı sanki aktif bir volkanın içinde zincirlenmiş gibisiniz.


Siz daha önce bu zar kanatlılardan herhangi biri tarafından ısırıldınız ya da sokuldunuz mu?
Réactions : 

Related

Vespula pensylvanica 8698398366291835464

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item