Dünyanın en’leri: En çok dilin konuşulduğu ülke


Dünyada en çok dil hangi ülkede konuşulur biliyor musunuz?Güneydoğu Asya’da, Mercan Denizi ve Pasifik Okyanusu arasında kalan adalar ülkesi Papua Yeni Gine dünyadaki dillerin yaklaşık % 12’sine ev sahipliği yapar. Ülkede 820 dolayında dil konuşulur. Fakat bu dillerin çoğu 1,000 kişinin altındaki topluluklar tarafından konuşulur. Ülke halkının sadece % 2’sinin konuştuğu İngilizce resmi dil olarak kabul ediliyor. Tok Pisin, Hiri Motu ve Papua işaret dilleri Papua Yeni Gine’nin diğer resmi dilleridir. Tok Pisin ve Hiri Motu dilleri Kreolce’dir. Yani yerel diller ile İngilizce’nin bir karışımıdır. Padgin denilen ortak bir dilleri daha vardır. Bu dil de yarı İngilizce yarı yerel dillerden oluşan karma bir dildir, yani Kreolce’dir. Ülkedeki pek çok kişi bu dili kullanmaktadır.

Dünyanın en heterojen topluluğuna sahip olan ada ülkesinde yüzlerce farklı etnisite vardır. Bu halkların % 78’ini Papular oluştururken, Papuları Melanezyenler ve Negritolar izler.

1883 yılında İngiltere adına Avustralya tarafından, 1884’te de Almanya tarafından kolonileştirilen Papua Yeni Gine 1973 yılında özerkliğini, 1975 yılında da bağımsızlığını kazandı. Fakat ülke hâlâ Commenwealth ülkeleri arasında yer alır (ülkenin en büyük lideri İngiltere kraliçesidir)

Hayvancılık ve balıkçılığın da önemli geçim kaynakları arasında yer aldığı ülkenin temel geçim kaynağı tarımdır. Ada ülkesinde bol miktarda altın ve bakır madenleri de bulunur.

Dağlık ve ormanlık olan Papua Yeni Gine’yi ziyaret etmek isterseniz Haziran-Eylül ayları arası ideal hava koşullarının olduğu aylar olarak göze çarpıyor.

Réactions : 

Related

Tok Pisin 3877769759354318288

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item