Dünyamız hızla yok oluyor!

Son 20 yılda doğal vahşi yaşam bölgelerinin tam % 10’u yok oldu!8 Eylül'de Current Biology bilimsel dergisinde Dünya için ürkütücü bir rapor yayınlandı. Avustralyalı bilim insanlarının raporuna göre, dünya son 20 yılda doğal yaşam bölgelerinin tam % 10'unu kaybetti. Bu da yaklaşık 3 milyon km² ile Hindistan'ın yüzölçümüne eş değer.

Bilim insanları James Watson ve James Allan çalışmalarında insanlar tarafından değişikliğe uğratılan bölgelerin haritalarından faydalandı. Şimdiki veriler 90'lı yıllardakilerle karşılaştırıldığında bilim insanları alarm evren bir şeyle karşılaştı: 20 yılda doğal yaşam bölgelerinin % 10'u yok olmuş durumda. Yok olan doğal bölgeler en çok Kuzey Amerika, Kuzey Asya, Kuzey Afrika ve Avustralya'da bulunuyor.

Queensland Üniversitesi Biyoçeşitliliği Koruma alanında profesör olan James Watson, tüm bu kaybın sadece 20 yılda gerçekleşmesi karşısında şaşkın olduklarını ifade etti. Vahşi yaşam bölgeleri doğadaki canlı çeşitliliği ve karbon devri için olmazsa olmazdır. Bu da hem bölgesel iklimi düzenlediği gibi, hem de insanlar da dahil olmak üzere canlıların yaşaması için elverişli bir ortam sunar.

4 Eylül'de de nesilleri tehlike altında olan türlere dair yayınlanan raporda, doğal vahşi alanların bu türler için birer sığınak olduğu vurgulanmıştı. Watson'a göre doğal yaşamların ortadan kalkması tehlike altındaki türlerin nesillerinin yok olmasını da hızlandırıyor.
Çalışmaya göre, dünyanın akciğerleri olarak da anılan Amazon ormanları % 30'la en çok kayba uğrayan bölge olurken, onu % 14 ile Orta Afrika'daki ormanlar izledi.

Bir başka bilim insanı James Allan da eğer bu şekilde devam edersek bu yüzyılın sonunda dünyada hiçbir doğal vahşi yaşam bölgesi kalmayacağını belirtti.

Yok olmanın geri dönüşümsüz olduğunu ifade eden bilim insanları, ormanları kurtarmak için hâlâ çok geç olmadığının altını çizerek şunları söylüyor: "Eğer hızlı davranmazsak, her şey yok olacak. Bu da iklim, canlı çeşitliliği ve bazı halklar için tam bir yıkım olacak."

Kaynak Réactions : 

Related

vahşi yaşam bölgesi 5839543753606401115

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item