Dünyada 3 ebeveynli ilk bebek doğdu!


Dünyada 3 ebeveynli ilk bebek doğdu!

ABD’li bir doktor mitokondri değişimi yöntemiyle sağlıklı bir bebek doğurmayı başardı. Normalde bebeğin annesi ölümcül bir hastalığa sahip ve sağlıklı bebekler doğurma şansına sahip değildi. Bu yöntem aynı zamanda 3 ebeveynli tüp bebek de deniyor.

Bu şekilde dünyada ilk kez 3 ebeveyni olan bir bebek doğdu. Şu an 5 aylık olan ve oldukça sağlıklı durumda olan bebek 3 farklı insanın DNA’sını taşıyor: biyolojik anne ve baba ile sağlıklı 3. bir kişi. Çalışmaya katılan, Londra’daki King’s College’dan Pr Dusko Ilic mitokondri değiştirilmesinin genetik hastalıkları olan ailelere çocuk sahibi olma imkanı tanıdığının altını çizdi. Doğan bebeğin annesi Leigh sendromuna (bir tür mitokondriyal hastalık) sahipti. Bu hastalık az görüldüğü kadar da öldürücüdür. Mitokondri DNA’sında bulunan bir gen fetüsün sinir sisteminin gelişmesine engel olur. Kadının ilk 2 çocuğu bu şekilde hayatını kaybetti. Bu teknik ABD’de henüz yasak olduğu için, çalışma Meksika’da yapıldı.

Bu şekilde dünyada ilk kez 3 ebeveyni olan bir bebek doğdu. Şu an 5 aylık olan ve oldukça sağlıklı durumda olan bebek 3 farklı insanın DNA’sını taşıyor: biyolojik anne ve baba ile sağlıklı 3. bir kişi.

Çalışmaya katılan, Londra’daki King’s College’dan Pr Dusko Ilic mitokondri değiştirilmesinin genetik hastalıkları olan ailelere çocuk sahibi olma imkanı tanıdığının altını çizdi.

Doğan bebeğin annesi Leigh sendromuna (bir tür mitokondriyal hastalık) sahipti. Bu hastalık az görüldüğü kadar da öldürücüdür. Mitokondri DNA’sında bulunan bir gen fetüsün sinir sisteminin gelişmesine engel olur. Kadının ilk 2 çocuğu bu şekilde hayatını kaybetti.

Bu teknik ABD’de henüz yasak olduğu için, çalışma Meksika’da yapıldı.
Kaynak 
Réactions : 

Related

tüp bebek 1080441854869237304

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item